close
SportVendi

LIGA E PARË: ZYRTARISHT PËRFUNDOI KAMPIONATI 2020/2021

715049B7-DD41-438F-BE1E-D2B1FB64304C

SHKËNDIJA KAMPION, SHKUPI DHE STRUGA TL NË GARAT EUROPIANE


Me ndeshjet e javës ë 33-të, që u zhvilluan në pasditën e  së dielës zyrtarisht  përfundoi kampionati 2020/2021 në Ligën e Parë të futbollit vendor.  Psas kompletimit  të javës së  fundit  u  mësuan të gjitha të panjohurat e  ketij  kampionati. Ekipi  Shkëndija e Tetovësh është kampion i ri I  Maqedonisë së Veriut në  futboll  pasi në 33  ndeshjete  zhvilluara ka  shënuar 22  fitore, 9 barazime dhe  2  humbje  duke grumbulluar 75 pikë.  Në ceemoninë e ndarjes s7 trofetut   p7r titullin e fituara  të pranishëm ishin kreu  I FFM-së  Muamed Sejdin,, presidenti I Federatës Shqiptare të Futbollit  Arman Duka, kryetari I Parlamentit të RMV-së Talat Xheferi, kryetari i BDI-së  Ali Ahmeti,  si dhe  ministra  në kabinetin e  Qeverisë. Festa  e  skuadr7s kuqezi   ka vazhduar edhe  në mbrëmje në sheshin “Ilirija” në Tetovë.

Në pozitë  e dytë dhe  të tretë  në tabelën e klasifikimit radhiten  FC Shkupi dhe  Struga Trim Lum, ekipe të  cilat  së bashku me  ekipin  e Shkëndijës  do të përfaqësojnë vendin në garat Europiane.  Për  ekipin  Strugat   që është sezoni i dytë elite e futbollit vendor   kualifikimi në Kupat Europiane  paraqet një sukses  historic.

Renova e  për  të mbijetuar  në elitën e  futbollit vendor edhe  në sezonin e ri 2021/2022 do të luan një ndeshje balatozhi  me ekipin e Ohrit  apo Tikveshin e Kavadarit , ekipi  tjetër  që të luan në balotazh është edhe Silleksi i Kratovës.

Dy ekipet që në kampionatin e ardhshëm do të luajnë në Ligën e  dytë janë Vardari  dhe Bellasica, ndërsa  dy  ekipet  që kthehn në elitën e futbollit janë Bregallica e Shtipit  dhe Skopje e Lagjes Autokomanda .

Rezulattet e javës së  33-të të kampionatit në Ligën e Parë: Shkëndija – Shkupi 1-1, Renova – Rabotniëki 1:1, Sileksi – Struga Trim Lum 0:1, Akadenmija Pandev Boreci 3:1, Pelisteri Bellasica 2:0 dhe Vardari – Makedonija Gj.P 0:2

1

SHKËNDIJA

33

22

9

2

43

75

2

SHKUPI

33

16

11

6

17

59

3

STRUGA TL.

33

15

12

6

15

57

4

MAKEDONIJA GJ.P

33

16

7

10

10

55

5

RABOTNIÇKI

33

11

15

7

6

48

6

PELISTERI

33

12

9

12

-4

45

7

AK.PANDEV

33

12

5

16

-4

41

8

BORECI

33

11

7

15

-4

40

9

SILEKSI

33

10

6

17

4

36

10

RENOVA

33

8

12

13

-10

36

11

VARDARI

33

7

10

16

-28

31

12

BELLASICA

33

4

5

24

-45

17

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia