close

MACRON SHQYRTON NDALIMIN E PROTESTAVE NË CHAMPS ELYSEE

Presidenti francez, Emmanuel Macron, po e shqyrton mundësinë e ndalimit të të gjitha demonstratave në Champs Elysee, pasi protestuesit “jelekverdhë” e shkatërruan bulevardin ikonik të Parisit gjatë kësaj fundjave, ka bërë të ditur zyra e presidentit.

Si rrjedhojë e protestave të së shtunës, të cilat rikujtuan përplasjet e dhunshme të dhjetorit të shkuar mes protestuesve dhe policisë në Champs Elysee, Macron mblodhi të hënën në takim ministrin e Brendshëm dhe atë të Drejtësisë ndërsa premtoi të ndërmarrë “masa të ashpra”, sa më parë që është e mundur. /Agjencitë/