Mbyllen aeroportet në Spanjë, raketa kineze po bie në Tokë në mënyrë të pakontrolluar

Disa aeroporte në Spanjë kanë mbyllur hapësirën e tyre ajrore për shkak të pjesëve të një rakete kineze, të cilat po bien në mënyrë të pakontrolluar.

Aeroportet në Barcelonë, ​​Tarragona, Ibiza dhe Reus kanë mbyllur hapësirën ajrore. Këto aeroporte pritet të qëndrojnë të mbyllura për rreth 40 minuta, ndërsa në Ibiza mund të zgjasë deri në 3 orë.

Një zëdhënës i Agjencisë së Mbrojtjes Civile të Katalonjës konfirmoi: “Për shkak të rrezikut që lidhet me kalimin e objektit hapësinor CZ-5B që kalon hapësirën ajrore spanjolle, fluturimet janë anuluar nga ora 9:38 deri në 10:18 në Katalonjë.

“Eurocontrol na ka informuar për hyrjen e pakontrolluar të një rakete kineze në atmosferën e Tokës”.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share