close
Top LajmeVendi

MSH: NUMËR REKORD, 870 RASTE TË REJA, 14 VIKTIMA

6BAAF307-66DC-4558-9654-D352B770C2C8

NË TOTAL 28.697, AKTIVE – 7963


MSH –ja n jofton se në 24 orët e fundit janë bërë 2647 testime, kurse janë regjistruar 870 raste të reja me COVID-19. Në Shkup – 422, Tetovë – 64, Strumicë – 55, Veles – 38, Manastir – 29, Prilep dhe Kumanovë nga 28, Ohër 26, Shtip – 25, Gostivar – 23, Kërçovë – 20, Gjevgjeli dhe Koçanë nga 13, Dibër – 10, Strugë – 10, Radovish – 10, Kavadar – 9, Negotinë – 8, Resnjë – 7, Dellçevë – 6, Kriva Pallankë – 5, Probishtip dhe Sveti Nikollë nga 4, Berovë – 3, Demir Hisar dhe Vallandovë – 2, Makedonski Brod, Vinicë dhe Krushevë nga 1.

ISHP-ja ka regjistruar 292 pacientë të shëruar.

Kanë ndërruar jetë 14 persona. Tre pacientë nga Shkupi të moshës 51, 60 dhe 83 vjecare, dy nga Prilepi të moshës 55 dhe 56 vjecare, një 63-vjecar nga Tetova, një 65 vjecar nga Velesi, një 68 vjecar nga Strumica, një 72 vjecar nga Radovishi dhe një 75 vjecar nga Kratova. Të gjithë pacientët kanë ndërruar jetë në kushte spitalore.

Numri I përgjithshëm I të diagnostifikuarve në vendin tonë shkon në 28.697, numri I të shëruarve është 19.771, kurse I viktimave – 963. Për momentin shënohen 7963 raste aktive. Në nivel vendi janë bërë gjithsejt 240.658 testime.

Në covid-spitalet e vendit janë të shtruar gjithsejt 625 pacientë, prej të cilëve 113 janë me oksigjeno-terapi kurse 2 të kycur në respiratorë. /KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia