close

NBA: WARIORS NJË HAP PRANË TITULLIT

OAKLAND, CA - APRIL 9: Damian Lillard #0 of the Portland Trail Blazers drives to the basket against the Golden State Warriors during the game on April 9, 2015 at ORACLE Arena in Oakland, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2015 NBAE (Photo by Noah Graham/NBAE via Getty Images)

Kampionët në fuqi të kampionatit amerikan të basketbollit NBA, me fitoren e tretë radhazi të finaleve të play off-it në Konferencën e Perëndimit rrugëton fuqishëm për të mbrojtur titullin nga sezoni i kaluar. Warriors në ndeshjen e tretë në transfertë mundi Portlandin me rezultatin e sigurtë 110-99 dhe tani është vetëm një fitore largë  finales me fituesin nga Konferenca e Lindjes.

Edhe në këtë ndeshje  fjalën kryesore  në fushë e kishte Curry i cili realizoi 36 pikë. Paraqitje  të mirë kishte edhe Green, i cili realizoi një “triple double”, me 20 pikë, 13 rebound e 12 asist. Të Portland më efikas ishte McCollum me 23 pikë, por që s’mjaftuan për të evituar humbjen. Ndeshja e katërt do të luhet në fushën e Portland, që ka shansin e fundit për të rihapur garën për titull në Perëndim. /Agjencitë/