close

PAPA FRANÇESKU VIZITON DISA VENDE AFRIKANE

Papa Françesku udhëton të mërkurën në Mozambik për të mbështetur procesin e paqes. Vizita në Mozambik, shënon fillimin e një turneu që ka për qëllim trajtimin e temave siç janë ndryshimet klimatike, shpyllëzimin, varfërisë dhe korrupsionin. Një luftë civile 15-vjeçare përfundoi në Mozambik më 1992, por pesidenti Philip Nijusi, dhe lideri i opozitës, Osufo Momade, gjatë muajit të kaluar nënshkruan një marrëveshje armëpushimi. /Agjencitë/