Paralajmërimi gjerman për Kosovën e Serbinë

Pa njohje reciproke nuk ka BE, vlerësohet “Ballkani i Hapur”

Kosova dhe Serbia duhet ta njohin njëra tjetrën para anëtarësimit në BE, tha Peter Bayer në Beograd, deputet i Bundestagut nga radhët e CDU-së, njëkohësisht edhe raportues i partisë së tij për Ballkanin Perëndimor.

Bayer vlerësoi se nisma “Ballkani i Hapur” duhet të vendoset si një pjesë integrale e procesit të Berlinit.

“Unë mendoj se është mençuri që kjo nismë, nëse zbatohet në mënyrë korrekte dhe transparente, të vazhdojë si pjesë e procesit të Berlinit. Nuk mund të ketë çështje të pazgjidhura kufitare dhe territoriale brenda Bashkimit Europian”.

Kancelari federal gjerman, Olaf Scholz, muajin e shkuar vizitoi rajonin, ku në Beograd u shpreh se “është e pamendueshme që Serbia të anëtarësohet në BE pa e njohur Kosovën”.

Klan News

 

 

Lexo gjithashtu
Total
0
Share