close

POLICIA PËRDOR PLUMBA GOME NDAJ PROTESTUESVE NË HONG KONG

Policia ka shtënë me plumba gome dhe ka lëshuar gaz lotsjellës në Hong Hong, teksa janë përshkallëzuar protestat rreth një projektligji të ri për ekstradim. Kjo ka qenë hera e parë në disa dekada që, policia e Hong Kongut ka përdorur plumba gome. Protestuesit kanë bllokuar rrugët kryesore rreth ndërtesave qeveritare dhe kanë gjuajtur gjësende drejt policisë. Qeveria është ende duke shtyrë përpara projektligjin, i cili do të lejonte ekstradimin në Kinë dhe pritet të ketë miratimin final më 20 qershor. /Agjencitë/