close
Bota

POLONI: SHPËRTHEN NËN UJË BOMBA E LUFTËS SË DYTË BOTËRORE

9B192F83-8A47-4E4B-A528-5650C4A18BCD

Një bombë  e Luftës së Dytë Botërore ka shpërthyer në Poloni. Kjo bombë gjigande e pagëzuar me emrin “Tallboy” u hodh nga Forcat Ajrore të Britanisë së Madhe në vitin 1945.Me një peshë 5, 400 kilogramë dhe 2, 400 kilogramë eksploziv brenda ajo shkaktoi një tërmet ku më shumë se 750 qytetarë që jetonin në afërsi të kanalit në kufirin e Polonisë me Gjermaninë, u avakuuan nga ushtria gjatë operacionit. /KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia