Polonia ndërton rrethojë me gjemba me kufirin rus për të ndaluar rritjen e emigrantëve

Polonia ka përforcuar kufirin e saj me territorin rus të Kaliningradit me rrethoja me gjemba për shkak të dyshimeve se mund të bëhet një tjetër pikë kalimi për njerëzit që të kalojnë në Bashkimin Evropian.

Masa vjen pas raportimeve se autoriteti i aviacionit të Moskës filloi të nisë fluturimet nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut për në Kaliningrad, sipas ministrit të Mbrojtjes të Polonisë, Mariusz Blaszczak, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

“Ushtarët e ushtrisë polake filluan të instalojnë tela në këtë kufi, në të gjithë pjesën tokësore të kufirit me Rusinë,” tha Konrad Szwed, një zëdhënës i rojes kufitare të Polonisë.

“Ne po planifikojmë gjithashtu të ndërtojmë një barrierë elektronike në këtë kufi”.

Të premten, shërbimi kufitar polak raportoi gjithashtu një rritje të emigrantëve që përpiqeshin të kalonin në Bashkimin Evropian në kufirin e tij me Bjellorusinë.

“Ne nuk po shohim shumë emigrantë nga rajoni i Kaliningradit për momentin, por mund të bëhet i ngjashëm me fluksin e njerëzve nga Bjellorusia. Pra, ne po vëzhgojmë gjithashtu kontaktet midis Rusisë dhe Turqisë,” tha Agnieszka Legucka nga Instituti polak i Çështjeve Ndërkombëtare.

“Reagimi i autoriteteve polake është një politikë parandaluese. Rusia nuk ka shumë kohë kur bëhet fjalë për luftën në Ukrainë, ndaj po përpiqet të shtyjë shumë elementë shantazhi ndaj Bashkimit Evropian, përfshirë emigrantët”.

Polonia po përgatitet gjithashtu për një valë të re refugjatësh nga Ukraina, pasi njerëzit ikin si nga bombat ashtu edhe nga të ftohtit.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share