Regjistrohet rasti i parë i Lisë së majmunëve në Serbi

Është regjistruar rasti i parë i Lisë së majmunëve në Serbi.

Kështu ka bërë të ditur Instituti i Shëndetit Publik serb, i cili tha se rasti u trajtua në mënyrë terapeutike, ndërsa diagnostifikimi laboratorik u krye në Institutin e Virologjisë, Vaksinave dhe Serumeve, shkruan Blic.

Tutje, bëhet e ditur se ky institut ka kryer hetim epidemiologjik të rastit dhe janë kryer të gjitha masat e evidentimit, testimit, raportimit dhe kontrollit të përhapjes së mëtejshme të infeksionit.

Kujtojmë se simptomat e Lisë së majmunëve janë kryesisht ethe, dhimbje koke, dhimbje trupi dhe dobësi, bdërsa pas rreth dy ditësh shfaqen skuqje dhe plagë në fytyrë, këmbë dhe duar.

Siç thuhet, Instituti kompetent territorial për shëndetin publik ka kryer hetim epidemiologjik të rastit dhe janë kryer të gjitha masat e evidentimit, testimit, raportimit dhe kontrollit të përhapjes së mëtejshme të infeksionit, sipas udhëzimeve metodologjike të ekspertëve./KlanKosova

Lexo gjithashtu
Total
0
Share