close
Top LajmeVendi

SHKUP: MBËRRIJNË 38.400 VAKSINA “ASTRAZENEKA” PËRMES MEKANIZMIT KOVAKS

09EF2853-1EC9-4EA0-BDBB-19F24DB03496

Mbrëmë kanë arritur 38.400 vaksina nga prodhuesi AstraZeneca që janë siguruar përmes mekanizmit Kovaks – ka njoftuar në Facebook Ministri I Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Siç paralajmëroi Filipçe, vaksinat do të përdoren për rivaksinimin dhe vaksinimin e qytetarëve mbi 60 vjeç.

“Sasitë vazhdimisht po plotësohen. Ju bëj thirrje qytetarëve që të paraqiten në ueb-faqen vakcinacija.mk.” – ka shkruar Filipçe.

Sipas tij, imunizimi I popullsisë po zhvillohet mirë dhe deri tani janë vaksinuar rreth 150.000 qytetarë, prej të cilëve 30.000 tashmë janë rivaksinuar. /KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia