close

SRI LANKË: VRITET I DYSHUARI I SULMEVE

Kryengritësi i dyshuar i sulmeve të së dielës së Pashkëve në Sri Lanka është vrarë në sulme, tha presidenti Maithripala Sirisina. Sirisina tha se Zahran Hashimi, një predikues radikal, vdiq në hotelin Shangri-La në kryeqytetin, Colombo.

Ai tha se Hashimi drejtoi sulmin në hotelin turistik të popullarizuar, i shoqëruar nga një bombardues i dytë i identifikuar si “Ilham”. Të paktën 250 vetë vdiqën në valën e shpërthimeve të dielën, që në objektiv kishin kisha dhe hotele në Colombo, shkruan CNN. /Agjencitë/