close
Bota

SULM KIBERNETIK NDAJ KOMPANISË MË TË MADHE TË MISHIT NË BOTË

8F7515C4-0625-4273-95B4-8FCD494E84CF

Kompania më e madhe në botë për përpunimin e mishit ka rënë pre e një sulmi kibernetik të sofistikuar. Rrjetet kompjuterike të JBS në Brazil u hakua dhe disa fabrika në Australi, Kanada dhe SHBA u mbyllën përkohësisht, duke prekur mijëra punëtorë. Kompania beson se sulmi e ka origjinën nga një grup kriminal me gjasë i vendosur në Rusi. Kjo mund të çojë në mungesa të mishit ose të rrisë çmimet për konsumatorët. Ndërkohë FBI ka nisur hetimet.

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia