close

TEMPERATURAT E LARTA SHËNOJNË REKORD NË DISA SHTETE EVROPIANE

Gjermania, Polonia dhe Republika Çeke kanë regjistruar të mërkurën temperaturat më të larta ndonjëherë në muajin qershor, teksa moti i nxehtë pritet të vazhdojë edhe në ditët në vijim.

Në Brandenburg të Gjermanisë, temperaturat kanë arritur në 38.6 gradë Celsius, në Radzhin të Polonisë, 38.2 gradë Celsius dhe Doksani të Republikës Çeke, temperaturat kanë arritur në 38.9 gradë Celsius.

Disa vende, duke përfshirë Francën dhe Zvicrën, pritet të preken nga temperaturat mbi 40 gradë Celsius ditën e enjte. Meteorologët kanë thënë se vala e të nxehtit nga veriu i Afrikës, është shkaktari i motit të tillë në Evropë. /Agjencitë/