close
Bota

TRUMP-ERDOGAN: SHBA DO TË LË 200 PAQERUAJTËS NË SIRI

5ae805820aa58

Shtetet e Bashkuara do të lënë një grup të vogël paqeruajtësish prej 200 trupash amerikane në Siri për disa kohë pas tërheqjes amerikane, tha Shtëpia e Bardhë. Presidenti Donald Trump urdhëroi tërheqjen e 2000 trupave amerikane në Siri në dhjetor pas disfatës së mbetjeve të fundit të ISIS në atë vend.

Por ai është nën presionin e disa këshilltarëve për të rregulluar politikat e tij për të siguruar mbrojtjen e forcave kurde që kanë mbështetur luftën kundër ISIS dhe të cilat tani mund të kërcënojnë Turqinë. Vendimi u njoftua pasi Trump pati një bisede telefonike me homologiun turk Rexhep Tajjip Erdogan. /Agjencitë/

 

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia