close

Turqia dhe Hungaria vazhdojnë të bllokojnë hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Pas vetëm tre muajsh, 28 nga 30 vendet e NATO-s kanë ratifikuar ndryshimet e traktateve në parlamentet e tyre kombëtare që do të lejojnë Finlandën dhe Suedinë të bashkohen me Aleancën. Dokumentet në Uashington janë dorëzuar tashmë nga 24 shtete.

Por vendet nordike ende nuk kanë arsye të festojnë pasi Hungaria dhe Turqia bllokojnë anëtarësimin e tyre në aleancën e NATO-s.

Ministri i Jashtëm i Finlandës tha në shtator se homologu i tij hungarez premtoi të vazhdonte me ratifikimin dhe siguroi finlandezët se nuk kishte kundërshtime për pranimin e Finlandës apo Suedisë, raporton Euronews.

Politikanët e Orbanit kanë bllokuar një votim të shpejtë për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Disa javë më parë, në fund të gushtit, ministri hungarez i Zhvillimit Rajonal dhe ish-komisioneri i BE-së Tibor Navracic vizitoi Helsinkin dhe u tha zyrtarëve finlandezë se Hungaria do ta ratifikonte kërkesën e tyre për anëtarësim në NATO pa vonesë.

“Hungaria mbështet anëtarësimin e Finlandës në NATO, por procesi i ratifikimit në parlamentin hungarez është ende në vazhdim”, tha qeveria finlandeze në një deklaratë.

Megjithatë, këtë javë politikanët e Viktor Orbanit bllokuan një propozim në parlament që do të kishte përshpejtuar votimin për procesin e pranimit në NATO për Finlandën dhe Suedinë. Opozita e kritikoi ashpër këtë veprim.

“Ky është një vendim i pakuptueshëm dhe i pajustifikuar. Finlanda dhe Suedia janë partnerë të përkushtuar të NATO-s, janë përfshirë në programin e Partneritetit për Paqe të Aleancës që nga viti 1994 dhe kanë luajtur dhe luajnë një rol aktiv në operacionet paqeruajtëse në mbështetje të forcave paqeruajtëse të udhëhequra nga NATO në të kaluarën dhe të tashmen. “tha Bertalan Toth, një përfaqësues hungarez që u përpoq të paraqiste propozimin.

Debati mbi procesin e anëtarësimit është teorikisht ende në axhendën e parlamentit hungarez. Megjithatë, asnjë datë nuk është caktuar, që do të thotë se çështja është në prapavijë për momentin.

Rasti i Turqisë për zvarritjen e dhënies së dritës jeshile për anëtarësimin në NATO për Finlandën dhe Suedinë është më kompleks se ai i Hungarisë. Turqit fillimisht sinjalizuan mbështetjen e tyre për ofertat e NATO-s. Në një bisedë telefonike mes presidentit turk Erdogan dhe atij finlandez Niinisto në fillim të prillit, finlandezët morën garanci se nuk do të kishte probleme.

Vetëm një muaj më vonë, Turqia u tërhoq dhe paraqiti një listë me arsyet pse dy vendet nordike nuk mund të bashkoheshin me NATO-n, duke përfshirë mbështetjen e supozuar për grupet që Ankaraja i konsideron organizata terroriste.

Në fund të qershorit, pas diplomacisë intensive pas dyerve të mbyllura, Turqia arriti një marrëveshje për të mbështetur anëtarësimin, duke përfshirë vendosjen e bisedimeve trepalëshe për të adresuar çdo shqetësim.

Këto diskutime filluan në Finlandë në gusht dhe pritej të vazhdonin në vjeshtë, por në fillim të këtij muaji Erdogan përsëri vuri frenat në miratimin e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Në hapjen e parlamentit në Ankara më 1 tetor, Erdogan u tha ligjvënësve se do të bllokonte ofertat e tyre për anëtarësim nëse Finlanda dhe Suedia nuk do të përmbushnin premtimet që i bënë Turqisë për sigurinë dhe terrorizmin.

Ne do të mbajmë qëndrimin tonë parimor dhe vendimtar për këtë çështje derisa të mbahen premtimet e dhëna vendit tonë”, tha Erdogan.