Zubin Potok: Digjet vetura me targa RKS e një serbi

Foto ilustrim

SHBA DËNON SHKATËRRIMIN E PRONAVE TË PERSONAVE QË PAJISEN ME TARGA RKS

Një veturë tjetër me targa RKS në Zubin-Potok është djegur në orët e para të së mërkurës, ka njoftuar Policia e Kosovës.

Sipas policisë vetura ishte pronë e një personi të komunitetit serb, ndërsa policia dhe njësitet e zjarrfikësve kanë dalë në vendngjarje për ta lokalizuar zjarrin.

Ka reaguar ambasadori amerikan ne Kosove Jeff Hovenier i cili ka kerkuar edhe njehere nga qeveria qe te shtyj vendimin per targat ndersa ka denuar djegjen e veturave te qytetareve serb te cilet i konvertojne targat ne RKS>

Nga 1 nëntori ka nisur qortimi me shkrim për të gjitha veturat që kanë targa ilegale serbe. Shumë serb i janë përgjigjur pozitivisht thirrjes së Beogradit për të mos konvertuar targat ndërsa shumë të tjerë kanë frikë të bëjnë një gjë të tillë pasi që po u digjen veturat.

Nga Qendra për Regjistrimin e Veturave në Mitrovicë thonë se deri më tash janë konvertuar në RKS vetëm 24 vetura me targa serbe.

ARDITA ADEMI – UDHËHEQËSE E QRV-së NË MITROVICË

Ajo ka bërë të ditur se të gjitha qendrat e votimit vazhdojnë të jenë të hapura për serbët ndërsa vazhdojnë të vlejnë ende lehtësimet.

ARDITA ADEMI – UDHËHEQËSE E QRV-në NË MITROVICË

Qeveria e Kosovës kishte marrë vendim që të shtyjë edhe një periudhë targat dhe ajo të jetë në disa faza.

Periudha e qortimit me shkrim zgjat deri më 21 nëntor ndërsa nga 21 prill nuk do të lejohet asnjë veturë e Kosovës me targa serbe në Kosovë.

Përgatiti: Blerta Dalloshi Berisha

Lexo gjithashtu
Total
0
Share