close

Emisione

Emisione

“NË FOKUS” MIRUSH KABASHI, ARTISTI I POPULLIT

no thumb

Në një prononcim për TvArt aktori i mirënjohur shqiptar Mirush Kabashi shprehet i zhgënjyer për angazhimin e politikës shqiptare ndaj artit dhe kulturës. Ai këto komente i bëri në Tetovë ku ishte pjesëmarrës në Koncertin humanitar për familjet që pësuan nga vërshimet e gushtit në Tetovë.

 

 

read more
Emisione

ZIG ZAG: PROKURORJA- FILLIM I SHTHURRJES SË KRIZËS

no thumb

 

Më në fund Marrëveshje:  Pas bisedimeve të gjata e të lodhshme – për ndërmjetësit ndërkombëtarë, partitë politike dhanë verdiktin e tyre për prokuroren e posaçme e cila duhet të zbardhë të vërtetën për përmbajtjen e bisedimeve të përgjuara në mënyrë të jashtëligjshme. Katica Janeva është emri i Prokurores e cila edhe me ligj do të ketë autonomi të plotë profesionale e financiare. Por…

Ka shumë por-e… për të cilat në programin Zigzag bashkëbisedojnë Talat Xhaferri nga Bashkimi Demokratik për Integrim, Edmond Ademin nga Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë dhe analisti politik Sefer Tahiri. Emisioni drejtohet nga Seladin Xhezairi.

read more
Emisione

INTERVISTË: DIJANA TOSKA

no thumb

Më pesë shtator, në Prishtinë, në një atmosferë madhështore në Katedralen Katolike, u mbajt një koncert gjatë të cilit u bë edhe përurimi i Himnit të Nënës Terezë. Nismëtare e këtij projekti të mirëpritur është gazetarja dhe veprimtarja për të drejtat e njeriut, Dijana Toska. Në intervistën dhënë TV Art, krahas kësaj, Dijana Toska flet edhe për çështje të tjera që përshkojnë tranziscionin tonë shumëvjeçar. Bisedën e realizoi Seladin Xhezairi.

read more
Emisione

“NË FOKUS” – MANASTIR:DITË MË TË MIRA PËR SHTËPINË E ALFABETIT

no thumb

Një delegacion i Ministrisë së Kulturës nga Tirana, i kryesuar nga zëvendësministri Zef Buçi ka qëndruar në mjediset e Muzeut të Alfabetit në Manastir, për të bërë përgatitjet e fundit për rinovimin e enterierit të këtij muzeu dhe fillimin e realizimit të projekteve ideore për vendosjen e figurave prej dylli të veprimtarëve të njohur të çështjes shqiptare në mjediset e këtij muzeu.Takimi vjen si rezultat i marrëvshjes së bashkëpunimit dypalësh në fushën e kulturës.

Ministrja shqiptare e Kulturës, zonja Mirela Kumbaro, në një prononcim të mëhershëm, ka deklaruar për televizionin tone, se janë pjekur të gjitha kushtet që Ballkani – nga një fuçi baruti të shndërrohet në fuçi kulture. Interesimi për Shtëpinë e Alfabetit themi që është një ogur i mirë se një përcaktim i këtillë shumë shpejtë do bëhet i prekshëm!

read more
Emisione

“ZIG ZAG”: A DO TË ZBATOHET MARRËVESHJA?

no thumb

Marrëveshja politike dhe gjasët për zbatimin e plotë të saj deri në mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme në muajin prill të vitit të ardhshëm, ishin temë bosht e debatit në programin Zigzag që drejtohet nga Seladin Xhezairi me mysafirët e tij nga Kosova e Maqedonia: Naim Rashiti nga grupi ndërkombëtar i krizave dhe profesorët Naim Fetahi dhe Sefer Tahiri në rolin e analistëve politikë.

read more
1 79 80 81
Page 81 of 81