close

Showbiz

Showbiz

KINEMATOGRAFI:“DASHURIA E BJESHKËVE TË NEMUNA 2”, FILM I SAPOREALIZUAR

no thumb

Në kohën kur ishte shfaqur pjesa e parë e këtj filmi, kinematografia kosovare kishte shënuar një kthesë cilësore, si për nga motivet që trajtoheshin, ashtu edhe për nga guximi artistik për të transponuar në shirit filmik  disa tema tabu, karakteristike për njerëzit urban, që paraprakisht kishin patur një histori të lidhur me jetën e maleve.

Filmi “Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna 2”, i cili po pritet me interesim nga artëdashësit, sapo është realizuar dhe pritet që së shpejti edhe të publikohet.

Këtë e ka bërë të ditur edhe Shkumbin Kryeziu, këngëtari dhe djali i regjisorit Ekrem Kryeziu përmes një postimi të tij në Facebook dhe me këtë rast ka publikuar edhe trailerin e filmit.

“Së shpejti publikohet filmi komplet në YouTube në kanalin ArkivaShqip”, shkruan Shkumbini në postimin e tij.

Kujtojmë se filmi në regji të Ekrem Kryeziut, është realizuar nga “Labia Film”, kurse në rolet kryesore luajnë Diellza Kolgeci, Florian Agalliu, Fatime Sefaj, Nimon Muçaj, Klodian Hoxha, Çun Lajçi, Besmir Bitraku dhe Astrit Krasniqi. /Agjencitë /

read more
Showbiz

ROLLING STONES: KONCERT HISTORIK NË KUBË

no thumb

Rolling Stones ka dridhur Havanën. Rock-grupi britanik ka performuar para dhjetëra-mijëra njerëzve në kryeqytetin e Kubës, ku muzika e tij ka qenë e ndaluar për disa dekada.

“Në karrierën tonë të gjatë ne kemi mbajtur koncerte në shumë vende të veçanta, por kjo shfaqje në Havanë do të jetë një moment historik për ne, dhe shpresoj, edhe për të gjithë miqtë tanë në Kubë”, – bëri të ditur grupi muzikor në një deklaratë.

Koncerti është zhvilluar pak ditë pas vizitës historike të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, në Kubë.

Mick Jagger( mik xheger)  ka mirëpritur fansat në gjuhën spanjolle, përpara se të niste performancën me hitin e vitit 1968 Jumpin’ Jack Flash.

Rolling Stones ka qenë i ndaluar në ishullin komunist, pasi muzika e tij është konsideruar si armiqësore. Koncerti i grupit legjendar ka qenë falas.

Sipas mediave në Kubë, mbi 500,000 veta e kanë ndjekur atë.

“The Rolling Stones” u formuan në Londër në 1962. Në atë kohë regjimi i Fidel Castros e bënte të pamundur rebelimin me këngët e tyre apo flokët e tyre të gjatë, ndërsa këngët e Rolling Stones apo Beatles nuk lejoheshin të dëgjoheshin as në Radio dhe as në Televizion.

Por për ironi të fatit, gjysmë shekulli më vonë, edhe Rolling Stones edhe udhëheqësit e Kubës, ndanin të njëjtat emocione, gjatë këtij koncerti./Agjencitë e lajmeve/

 

read more
1 2
Page 2 of 2