close

Rajoni

RajoniVideo

KERRY: SHBA-të NUK MBËSHTESIN MARRËVESHJE QË CËNOJNË SOVRANITETIN E KOSOVËS

no thumb

Sekretari amerikan i shtetit John Kerry erdhi në Prishtinë me porosi të qarta për udhëheqësit e vendit. Ai siguroi qytetarët e Kosovës se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do të mbështesin asnjë marrëveshje e cila do ta cenonte pavarësinë dhe sovranitetin Kosovës, sepse vendi i tij ka investuar shumë për pavarësinë e Kosovës.

Ai rekomandoi që të vazhdojë dialogu me Serbinë, të luftohet korrupsioni dhe krimi i organizuar. Derisa, kritikoi edhe veprimet e opozitës, duke thënë se Kuvendi duhet të jetë vend i debatit dhe shprehjes së qëndrimeve pro dhe kundër, por jo i hedhjes së gazit dhe kërcënimeve.

Sekretari Kerry në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Isa Mustafa në Aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari” theksoi se është një rrugëtim i rëndësishëm që SHBA-të dhe Kosova kanë bërë së bashku. Ai tha se në takim me kryeministrin Isa Mustafa dhe dy zëvendësit e tij Hashim Thaçi e Branimir Stojanoviq  dolën për shumë çështje, si ekonomia, siguria, demokracia dhe sfidat në Kuvendin e Kosovës.

“Fitoret janë rezultat i drejtpërdrejt i vullnetit të Kosovës për të bërë dialog me Serbinë. Marrëveshjet nuk kanë qenë të lehta për t’u nënshkruar, por nënshkrimi i tyre tregon lidership. Jam këtu për të sjell përshëndetjet e Obamas për nënshkrimin e këtyre marrëveshjeve, që tregojnë lidership. Ne i mbështesim këto përpjekje në dialogun me Serbinë,. Ne nuk do ta mbështesim asnjë marrëveshje që do të cenonte pavarësinë e Kosovës. Ne kemi investuar shumë për Kosovën dhe nuk do ta vënim atë në rrezik” – ka thënë Xhon Kerry.

Sekretari amerikan foli edhe për ngjarjet në Kuvendin e Kosovës. Tha se organi me i lartë ligjvënës në vend duhet të jetë vend i debatit, por kurrsesi vend i hedhjes së gazit dhe kërcënimeve.

“Duhet të respektohet ligji dhe liria e shprehjes në Kuvend. Dhuna është e papranueshme. Në Kuvendin e Kosovës duhet të ketë një vend ku duhet të ketë debat të rëndësishëm, ku njerëzit dëgjojnë njëri tjetrit, pavarësisht sa jeni kundërshtar me njeri tjetrin. Kjo sjell ide të reja, për një rrugë të përbashkët. Ne kemi partitë tona të ndryshme por kemi gjetur gjuhë të përbashkët për të ecur përpara.Debati duhet të ndodh në demokraci veçmas në Kuvend që është vend i shenjt, nuk është vend për gaz lotsjellës, për frikësi. Të gjitha partitë duhet të largohen nga përdorimi i dhunës dhe të gjejnë rrugën e përbashkët” – tha sekretari Kerry.
Ai bëri thirrje që Kosova ta themelojë sa më shpejt Gjykatën Speciale, e cila do të hetojë pretendimet për krime të luftës të kryera në luftën e fundit nga UÇK-ja.

Kerry porositi qartë liderët e Kosovës që ta luftojnë korrupsionin dhe krimin e organizuar, pavarësisht nivelit. Derisa, përgëzoi Kosovën për angazhimin në luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit.

Sekretari Kerry, vizitoi Kosovën në kuadër të turneut të tij në disa vende të Evropës. Pas Prishtinës, destinacioni i tij është Beogradi ku pritet të takohet me kryeministrin serb Aleksandër Vuçiq. /Agjencitë e lajmeve/

 

read more
Rajoni

BRUKSEL: NATO – FTESË MALIT TË ZI, MAQEDONIA MBETET “PARA DYERVE”

no thumb

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s në kuadër të këshillit veriatlantik sot kanë përsëritur politikën e dyerve të hapura të aleancës dhe kanë konfirmuar ftesën e kushtëzuar, nga Samiti i Bukureshtit, për anëtarësimin e Maqedonisë në këtë aleancë ushtarake. Ndërkohë ftesa dërguar Malit të Zi cilësohet si vendim historik dhe mesazh për tërë Ballkanin Perëndimor.

Kemi sjellë një vendim historik dhe kjo paraqet sukses historik për Malin e Zi.I uroj qytetarët dhe qeverinë e Malit të Zi, për gjithçka që kanë arritur.Ky hap përforcon sigurinë e NATO-s, Malit të Zi dhe Ballkanit Perëndimor – ka deklaruar Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg duke iu drejtuar opinionit pas vendimit të sotëm të ministrave të jashtëm të aleancës për t`i dërguar ftesë Malit të Zi për anëtarësim.

Stoltenberg ka theksuar se “dyert e NATO-s mbeten të hapura për vendet që janë në rrugën e afrimit drejt aleancës për Bosnjë e Hercegovinën, Maqedoninë dhe të tjerëve që kanë filluar këtë proces”.

Ministri i Jashtëm i Malit të Zi Igor Lukshiq në konferencën e shtypit ka premtuar se vendi i tij do të vazhdojë me reformat duke theksuar se ftesa për anëtarësim në NATO paraqet një mesazh të fuqishëm për tërë rajonin.

“Kjo nuk është ftesë vetëm për Malin e Zi, por edhe mesazh për rajonin, një hap drejt stabilitetit të mbarë Ballkanit Perëndimorë” – ka thënë ai.

Ftesën e Malit të Zi për në NATO e ka përshëndetur edhe kreu shtetëror i Maqedonisë duke rikujtuar se që nga viti 2008 Maqedonia pret para dyerve të aleancës edhe pse i plotëson të gjitha kushtet për anëtarësim të barabartë.Për pasojat e një situate të këtillë, siç deklaroi presidenti Ivanov, di e gjitthë bota por barra më e rëndë bie mbi qytetarët e Maqedonisë.

“Situatat në botë po komplikohen me krizat e refugjatëve, sulme terroriste dhe kërcënime për sigurinë.Ky është një realitet i ri , të cilën NATO-ja patjetër duhet ta ketë parasysh gjatë miratimit të vendimeve – ka thënë presidenti Ivanov.

Ministri i Mbrojtjes Zoran Jolevski sot ka uruar Malin e Zi për ftesën e anëtarësimit në NATO dhe shprehu bindjen se ftesa për RM do të vijë së shpejti, për të cilën, siç theksoi, po punohet intenzivisht. Ai ka rikujtuar se dje Kuvendi i RM ka sjellë vendim për rotacionin e ri të pjesëtarëve të ARM-së në misionin paqëruajtës në Afganistan me çka, theksoi ai, dëshmojmë se jemi të përkushtuar plotësisht për këtë proces./Tv Art/

 

read more
Rajoni

KRIZA E REFUGJATËVE: GREQIA SISTEMON IKANAKËT

no thumb

 

Autoritetet greke kanë marrë vendim që refugjatët dhe migrantët në kufirin Greqi-Maqedoni të kthehen në brendi të vendit. Kjo për të evituar problemet në kufi si dhe ato që lidhen me transportin e tyre, por edhe për të mundësuar qarkullimin hekurudhor të mallrave. Hekurudhat greke pohojnë se dëmet ditore arrijnë në 1.5 milion euro. Kronikë e bashkëpunëtorit të TV Art në Athinë, Robert Goro.

Ministri grek i emigracionit ka deklaruar se emigrantët e bllokuar në kufirin me Maqedoninë do të kthehen në Athinë. “Kemi nisur një fushatë për t’i sjellë në Athinë. I kemi strukturat për t’i sistemuar. Shpresoj të japim një zgjidhje me dinjitet”, deklaroi të martën në mbrëmje gjatë një interviste radiofonike ministri Muzalas, duke shtuar se “është e qartë që linja hekurudhore në kufi nuk mund të qëndrojë e mbyllur për nëntë ditë rresht”.

Bllokimi i emigrantëve në kufi ka shkaktuar veç të tjerash, probleme të mëdha në transportin hekurudhor, përderisa ata janë ngujuar sipër shinave të trenit.

Asnjë tren nuk qarkullon nga dhe drejt Greqisë nëpërmjet pikës së kalimit të Idomenit në kufirin me Maqedoninë.

Sipas drejtorit të hekurudhave greke, janë rreth 1.800 vagona me mallra, brenda dhe jashtë vendit, që influencohen nga situata e bllokuar.

Zyrtari grek ka shtuar se dëmi financiar për ndërmarrjen e hekurudhave, është 1,5 milionë euro në ditë.

Sikur mos të mjaftojë kjo, kompani të mëdha të huaja kanë kërcënuar se do të ndërpresin bashkëpunimin me Greqinë.

Bllokimi i transportit ka krijuar vështirësitë e para dhe në tregun e Greqisë së Veriut, dhe kjo në një kohë që njësi të mëdha tregtare kanë shpallur ofertat për krishtlindjet, por mallrat ende nuk kanë mbërritur në destinacionet e tyre, – përfundon njoftimin e tij nga Athina bashkëpunëtori i TV Art, Robert Goro.

 

 

read more
Rajoni

ITALI: KATËR KOSOVARË NË PRANGA-AKUZOHEN PËR TERRORIZËM

no thumb

Katër shqiptarë me nënshtetësi kosovare janë arrestuar nën akuzën për lidhje me terrorizëm dhe nxitje të urrejtjes raciale. Operacioni i policisë italiane në bashkëpunim me autoritetet e Prishtinës, përfshiu në të njëjtën kohë disa qytete italiane dhe kosovare. Nga hetimet e policisë e përgjimet telefonike është mësuar dhe kërcënimi për Papa Françeskun dhe ish ambasadoren amerikane në Kosovë.

Në komunikatën e shtypit të Policisë italiane thuhet se ndaj dy nënshtetasve kosovarë të arrestuar në territorin italian, është lëshuar urdhëri i dëbimit nga Italia. Kosovari i tretë është vënë nën masën e mbikëqyrjes speciale për terrorizëm, ndërsa i katërti që është dhe truri i kësaj celule është arrestuar në Han të Elezit në Kosovë.

Operacioni antiterrorist i koduar Van Dam ka çuar edhe në kontrollin e banesave të dy nënshtetasve maqedonas, rezidentë në qyteti e Peruxhias, që deri më tani nuk janë vënë nën hetim nga Policia italiane. Këto njoftime, ndërkaq në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Maqedonisë sot pas dite as janë konfirmuar e as përgënjeshtruar. Policia italiane ka deklaruar se ëshë dokumentuar lidhja e kësaj celule terroriste me organizatat terroriste në Ballkan. Ndërkaq, ministri Italian i Punëve të Brendshme, Anxhelino Alfano, e ka cilësuar si të rëndësishëm operacionin antiterrorist për shpartallimin e një celule terroriste që vepronte mes Italisë e Ballkanit, kryesisht përmes interetit për të mbështetur terrorizmin e për të nxitur urrejten raciale.

Sot për herë të parë, tha Alfano, është aplikuar masa e mbikëqyrjes speciale për terrorizëm ndaj personave anëtarë të kësaj celule, masë kjo që është pjesë e normativës së re antitterroriste italiane. Ky operacion është prova se sistemi i parandalimit e i sigurisë në vend po funksionon, – është shprehur ministri Italian i Punëve të Brendshme./Agjencitë e lajmeve/

 

read more
Rajoni

VUÇIQ: NUK KA PATUR TENTIME PËR GRUSHTSHTET!

no thumb
Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq, në një emision në Radio Televizionin shtetëror serb ka theksuar se nuk ka elemente të grushtshtetit në Serbi, për të cilin ditëve të kaluara kishin spekuluar mediat. Por, ai ka theksuar se kanë ekzistuar qëllime konstante për të rrëzuar qeverinë e Serbisë.
Siguria e kryeministrit serb Aleksandar Vuçiq është ngritur në nivelin më të lartë. Ushtria dhe policia thonë se janë të përgatitur për këto sfida, kurse ministri i Mbrojtjes thekson se njësitë speciale të ushtrisë “Kobra” do të mbrojnë kryeministrin.
“Vlerësimet që japin shërbimet e sigurimit tregojnë se ai është personi më i rrezikuar në këtë moment në Serbi. Koordinimi i të gjitha shërbimeve tona të sigurimit kanë siguruar të dhëna të mjaftueshme, me të cilët merret shtabi ynë” – ka theksuar Bratislav Gashiq – Ministër i Mbrojtjes së Serbisë.
I arrestuari S.M, sipas të dhënave policore, është anëtar i klanit kriminel Bar-Budva, kurse më parë ka qenë pjesëtarë i policisë serbe dhe të republikës serbe. Por, ministri i Brendshëm i Malit të Zi thotë se kolegët serbë ende nuk e kanë kontaktuar.
Përfaqësues të pushtetit kanë kumtuar se ka patur tentime për destabilizim të Serbisë, prej se në tabloidin KURIR është bërë publike një tekst, referuar fletëparaqitjes penale kundër grupit ku ka qenë edhe kryeministri Vuçiq, i cili grup, siç thuhet, me shantazhe dhe frikësime kanë tentuar të shpifin kundër pronarit të KURIR-it Aleksandar Rodiq. Ky ishte edhe kulmi i përplasjes me përfaqësues të pushtetit, që tashmë po zgjat gati një muaj dhe në të cilën është bashkëngjitur edhe tabloidi tjetër serb-INFORMER.
“Pas përplasjeve midis dy tabloideve, është e qartë se qëndrojnë disa grupe të interesit dhe bëhet fjalë për akuza serioze dhe kërcënime për jetën e kryeministrit, që gjithsesi duhet të hetohen. Politikanët nuk duhet të akuzojnë dikënd se a është fajtor apo jo, para se profesionistët të bëjnë punën e tyre, kurse profesionistët nuk duhet të qëndrojnë pas politikanëve si zbukurim, por të thonë fjalën kryesore – thotë Sonja Stojanoviq – Qendra për Politikë të Sigurisë – Beograd.
Partia Demokratike opozitare serbe vlerëson se kryeministri serb dhe ministrat keqpërdorin pozicionet zyrtare dhe shkaktojnë panikë dhe për këtë shkak kundër tyre do të parashtrojnë fletëparaqitje penale. Gjithashtu theksojnë se ministri i policisë ka nënvlerësuar pjesëtarët e njësive elitare policore që kishin qenë pjesë e skenografisë gjatë një konference shtypi.
Informacionet për grushtshtet në Serbi janë lansuar para një jave, kur kryeredaktori i tabloidit INFORMER, publikisht kishte lutur kryeministrin serb Aleksandër Vuçiq, që të mos udhëtojë në Kinë, pasi që përgatitet ndryshim i dhunshëm i pushtetit në Serbi./Tv Art/
read more
Rajoni

PRISHTINË: SËRISH RRËMUJË NË PARLAMENTIN E KOSOVËS

no thumb

Nën tensione, gaz lotsjellës dhe përplasje mes sigurimit dhe forcave politike në opozitë, Kuvendi i Kosovës ka zhvilluar sot edhe një seancë tjetër me shumë zhvillime dramatike. Përveç skenave tashmë të para në Kuvend, si hedhja e gazit lotsjellës nga opozita dhe futja e sigurimit në sallë nga Kryesia e Kuvendit, sot është marrë një vendim edhe për pezullimin e opozitës nga punimet e Kuvendit të Kosovës.

Partitë opozitare bllokuan sërish të hënën seancën e parlamentit të Kosovës, në shenjë kundërshtimi ndaj marrëveshjeve me Serbinë dhe asaj për shënimin e kufirit me Malin e Zi.Deputetët e partive opozitare hodhën sërish gaz lotsjellës në sallën e mbledhjeve të parlamentit duke pamundësuar fillimin e saj.Policia e Kosovës, shoqëroi deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje, Fisnik Ismaili, pasi që tek ai u gjetën dy bombola, që dyshohen të jenë gaz lotsjellës.Deputetët e opozitës hodhën gaz edhe në korridorin e parlamentit. Policia shoqëroi ndërkohë edhe deputetin e lëvizjes Vetëvendosje, Ismail Kurteshi dhe atë të Nismës për Kosovën, Haxhi Shala.

Pas disa orësh, deputetët e shumicës vazhduan seancën pa praninë e deputetëve të opozitës.Kryesia e parlamentit tha se “mori vendim për përjashtimin individual ditor të deputetëve të opozitës që kanë rënë ndesh me Rregulloren e Kuvendit, me përjashtim të deputetëve Shukrije Bytyqi dhe Ilir Deda”.

Partitë opozitare e cilësuan të jashtëligjshëm përjashtimin e tyre nga seanca ndërsa akuzuan qeverinë për vendosje të pushtetit policor.Parlamenti u mblodh dy ditë pas një operacioni të forcave të posaçme të policisë së Kosovës në selinë qendrore të Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, me ç ‘rast u arrestuan mbi 90 aktivistë të kësaj lëvizjeje, përfshirë këtu edhe deputetin Albin Kurti./Agjencitë e lajmeve/

 

read more
Rajoni

SHQIPËRI: LAZARATASIT ME ‘ËNDRRËN AMERIKANE’!

no thumb

 

Dikur më i pasuri në Shqipëri, tashmë Lazarati është kthyer në një fshat pa shpresë. Rreth 240 banorë apo 15 për qind e gjithë popullsisë së fshatit kanë aplikuar për lotarinë amerikane

Lazarati sot me 5 mijë banorë, është fshati në i madh në jug të Shqipërisë.  Sipas banorëve, prej 6 muajsh 60 familje janë larguar në Gjermani, Itali dhe Francë, ndërkohë të tjerë janë bashkuar me familjet e tyre në SHBA-të ku ka një numër të konsiderueshëm lazaratasish.

Shumë të tjerë kanë aplikuar për lotarinë amerikane me shpresë se do ta shijojnë atë që quhet ‘ëndërr amerikane’. Ndërkohë, për një jetë më të mirë shumë të rinj janë larguar drejt Tiranës, apo zonave të tjera të mëdha urbane. Shpresa ka humbur fare e tok me të edhe e ardhmja e cila për ta është tepër e zymtë. Ata pak persona që kanë mbetur, i janë rikthyer një tradite të vjetër, të mbledhjes së bimëve mjekësore në mal.

Lazarati tashmë nuk është një fshat i “rrezikshëm”, çka e vërteton mungesa e patrullave të policisë. Kjo mesa duket, ka ardhur si pasojë e vendosjes së rendit dhe qetësisë publike këtë qershor. Kujtojmë që më 24 qershor të këtij viti, gjatë një përplasje me armë të policisë me një bandë droge, humbi jetën një efektiv i policisë shqiptare. Kjo ishte ndërhyrja e dytë e policisë në fshatin e njohur “si Kolumbia e drogës”. Në qershor të 2014-ës policia u fut për herë të parë në Lazarat në një super-operacion antikanabis që hasi në rezistencën e armatosur të kultivuesve të kësaj bime narkotike./Agjencitë e lajmeve/

 

 

read more
Rajoni

ATHINË: QEVERIA KRITIKOHET PËR REFUGJATËT  

no thumb

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras ka përshëndetur marrëveshjen e arritur ndërmjet Brukselit dhe Ankarasë për çështjen e refugjatëve, si dhe hapjen e kapitujve në negociatat për anëtarësim të Turqisë në BE.Ndërsa është prezantuar si një partizan i flaktë për marrëveshjen me Turqinë, Tsipras ka dështuar të marrë konsensusin e plotë të partive greke për menaxhimin e flukseve të refugjatëve dhe emigrantëve. Kronikë e bashkëpunëtorit të TV Art në Athinë, Robert Goro.

Në një tryezë të drejtuar nga presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopulos, partitë parlamentare greke janë bashkuar në theksimin e nevojës për inciativa nga ana e Bashkimit Europian. Por gjithë partitë opozitare kanë rritur tonet e kritikave ndaj kabinetit të kryeministrit Aleksis Tsipras, duke theksuar se ka qenë politika ineficente e kësaj qeverie që ndikoi në rritjen e flukseve gjatë muajve të fundit.

Partitë kanë shprehur kritika edhe për ndërtimin e pikave të pritjes së refugjatëve, hot spoteve, duke e ndërlidhur këtë me marrjen e konsensusit nga komunitetet lokale. Por në të gjitha zonat e programuara, ndërtimin e pikave të pritjes, banorët kanë kundërshtuar vazhdimisht.

Pavarësisht kësaj, ministri grek i emigracionit, Janis Muzalas, ka deklaruar se deri në fund të vitit do të jenë gati tre nga pesë pikat e pritjes, në ishujt që përballen me flukset më të mëdha të refugjatëve dhe emigrantëve.

Muzalas shtoi se në të njëjtën kohë, në Greqinë e veriut dhe në Atikë do të përgatitet infrastruktura për qëndrimin e përkoshëm të 5.000 refugjatëve që më pas do të avancojnë për në Europë, në zbatim të programit të ristemimit nëpër vende-anëtare të BE-së. Gjithashtu, qeveria greke do të implementojë edhe programin e subvencionimit të qerasë për 20.000 refugjatë, një iniciativë që do të financohet nga komisariati i lartë i OKB-së për refugjatët (UNHCR).

Sa i përket situatës në kufirin me Maqedoninë, mediat geke raportojnë se sot aty ka rreth 1.000 refugjatë dhe emigrantë, të cilëve nuk u lejohet kalimi. Ata e kanë gdhirë natën në kushte mjaft të vështira për shkak të temperaturës së ulët, dhe të mungesës së konditave më minimale për jetesë.

Duke filluar nga e hëna, policia greke u lejon udhëtimin drejt Idomenit vetëm refugjatëve që janë pajisur me dokumentin përkatës të identifikimit,- përfundon kronikën e tij bashkëpunëtori i TV Art në Athinë, Robert Goro.

 

 

read more
Rajoni

KOSOVË: ÇFARË FSHIHET PAS ZHVILLIMEVE TË FUNDIT?

no thumb

 

Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se marrëveshjet e arritura në Bruksel për bashkësinë e komunave serbe do të shqyrtohen, ndërsa çështja e përcaktimit të vijës kufitare me Malin e Zi do t’i nënshtrohet një ekspertize ndërkombëtare. Një vendim i këtillë, pason protestat e djeshme të opozitës që u shoqëruan me arrestimin e rreth njëqind personave, në mesin e të cilëve është edhe ish-lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Redaktori i të përditshmes autoritative zvicerane, TAGESCAIGER  Enver Robelli, thotë për Televizionin Art se shkaqet për zhvillimet e javëve të fundit janë më të thella se pakënaqësia e opozitës me marrëveshjen për bashkësinë e komunave me shumicë serbe të popullsisë dhe për përcaktimin e vijës kufitare me Malin e Zi.

Analisti i njohur Enver Robelli, thotë se pamjet e djeshme nga Prishtina kanë qenë të tmerrshme dhe sit ë tilla nuk duhej të ndodhnin.Ai flet me tone kritike për atë që e quan ndërhyjre të vrazhdët të policisë, por edhe për sjelljen e njërit prej liderëve të opozitës kosovare Albin Kurtin. Kjo thotë Robelli, nuk duhej të ndodhte pikërisht në Ditën e Flamurit për të cilën shqiptarët, kudo që janë, ushqejnë ndjenja të thella të respektit.

Robelli thotë se rrënjët e tensioneve më të fundit në skenën politike e parlamentare të Kosovës janë përtej pakënaqësisë së opozitës me marrëveshjet e arritura me ndërmjetësin ndërkombëtar për bashkësinë e komunave me shumicë serbe të popullsisë dhe për përcaktimin e vijës kufitare me Malin e Zi.

Karshi kësaj, analisti i njohur beson se opozita nuk poi a del të imponohet si e besueshme para elektoratit. Konfrontimi me gaz-lotësjellës – edhe në parlament – nuk është mjet që e nderon atë.

Po ku qëndron rrugëdalja nga situata e krijuar? Robelli çmon se në Kosovë nuk ka autoritete të cilat do të impononin zgjidhje të qëndrueshme që do të dilnin nga një debat i gjerë politik.

Dhe, lajmi i fundit nga Prishtina është se qeveria e Kosovës ka reflektuar.  Kabineti i Kryeministrit Mustafa ka bërë të ditur se marrëveshjet e arritura në Bruksel për bashkësinë e komunave serbe do të shqyrtohen, ndërsa çështja e përcaktimit të vijës kufitare me Malin e Zi do t’i nënshtrohet një ekspertize ndërkombëtare./Tv Art/

read more
Rajoni

PRESIDENTI NISHANI: TË MOS BOSHATISET SHQIPËRIA!

no thumb

Në Tiranë, Presidenti Bujar Nishani në pritjen zyrtare për festën e Pavarësisë ka bërë thirrje për bashkëpunim në mënyrë që Shqipëria të eci përpara. Presidenti Nishani tha se duhet të konsolidohet drejtësia dhe institucionet, duke i dhënë fund kohës kur, sikurse është shprehu ai,  padrejtësitë i bëjnë ata që pretendojnë se bëjnë drejtësi!

Në ceremoninë zyrtare kushtuar 103-vjetorit të Pavarësisë së shtetit shqiptar, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka deklaruar se vendi ndodhet para një faze delikate të historisë. Kreu i shtetit u bëri thirrje shqiptarëve që të mos e braktisin vendin, ndërkohë që la të kuptohet se kur politikanët t’ia dalin të bëjnë shtet, do të jenë shumë pak qytetarë në këtë vend.

Presidenti, me këtë rast, tërhoqi vërejtjen se, sikurse u shpreh, Shqipëria dhe shqiptarët sot ndodhen në një fazë delikte të historisë tonë moderne.Së këndejmi, ai nënvizoi domosdoshmërinë e vendosjes së shtetit të së drejtës.

Së këndejmi angazhimi i presidentit ishte që të bëhet çmos për forcimin e institucioneve, përfshirë këtu dhe thellimin e reformave në drejtësi si dhe për të larguar të inkriminuarit nga politika. Në ceremoninë e organizuar në Pallatin e Brigadave, krahas  diplomatëve të akredituar në Tiranë, merrnin pjesë edhe përfaqësues nga hapësirat shqiptare përtej shtetit shqiptar./Agjencitë e lajmeve/

read more
1 235 236 237 238 239 259
Page 237 of 259