close

Sport

Sport

PODOLSKI TRANSFEROHET TE GALLATASARAJ

podolski

Sulmuesi Lukas Podolski është futbollist i ri i Galatasarayt. Reprezentuesi gjerman u largua nga Interi në të cilën luante si lojtar i huazuar nga Arsenali, por pas përfundimit të sezonit, klubi italian nuk e shfrytëzoi zgjedhjen për blerjen e plotë të kartonit të tij. Te Arsenali i’a bënë me dije që nuk është në planet e tyre, prandaj ka vendosur për një aventurë të re.

Galatasaray ka publikuar një komunikat për shtyp ku ka sqaruar se Podolski ka mbërritur në Stamboll dhe ka kryer testet mjekësore, duke nënshkruar kontratë me klubin e ri. Sulmuesi do të tentojë të ringjall karrierën e tij, pas aventurës së shkurtër, por të dështuar me “Nerazzurrët”.

read more
Sport

NBA: DEANDRE JORDAN, KATËR VITE NË DALLAS

tyson-chandler

Amerikani DeAndre Jordan, ka vendosur që të largohet nga Los Anxhelos Klipers për t’u bashkuar me Dallas Mavericks, që i ka propozuar një kontratë për katër vjet, me një vlerë prej 80 milionë dollarësh – shkruan shtypi amerikan.

Sipas televizionit ESPN, basketbollisti 26 vjeçar, ka pasur prej kohësh lidhje me drejtuesit e Mavericks, te cilët i kanë shfaqur interesin e tyre.

Largimi i tij është një goditje e madhe për Clippers, të cilët u eliminuan në gjysmëfinalet e NBA nga Houston.

Jordan është një nga lojtarët më të mirë të NBA. Ai e përfundoi sezonin 2014-15 me një mesatare 11,5 pikë për ndeshje. Ai u bashkua me Clippers ne 2008.

 

read more
Sport

COPA AMERIKA: VENDI i TRETË PËR PERU-n

PERU

Reprezentacioni i Perusë e ka fituar vendin e tretë në kampionatin amerikan të futbollit “Copa Amerika”. Në garën për vendin e tretë, ka mundur kombëtaren e Paraguait, me rezultatin 2:0. Të dy golat e fitores, peruanët i arritën në pjesën e dytë. Andre Carrillo në minutën e 48’ dhe Jose Paolo Guerrero në minutën e 89’, shënuan golet për fitoren e Perusë. Për Guerero, ishte ky goli i katërt në këtë kampionat aq sa ka edhe Eduardo Vargas nga Kili.

Përfaqësuesja e Perusë , dy herë ka qenë kampion i Kupës së Amerikës dhe tetë herë arrinë të fitojnë vendin e tretë. Sonte stadiumin kombëtar në Santijago, me fillim në orën 22:00, sipas kohës tonë, në finale do të përballen nikoqiri Kili dhe Argjentina.

read more
Sport

Arda Turan: Realin nuk e shikojë në TV.

arda-turan-atletico-madrid

Arda Turan është gjithnjë e më pranë Barcelonës dhe këtë e konfirmon edhe në intervistën dhënë për revistën ‘Libero’. Ai thekson se Real Madridin nuk e shikon as në TV:

“E dua futbollin, nuk është vetëm profesion i imi, është pjesë fundamentale e jetës sime. Barcelonën shpesh e shikoj në TV, Real Madridin jo (qeshet), do të doja ta shihja edhe Atleticon, por nuk mundem sepse aty jam duke luajtur”, – tha mesfushori turk.

I pyetur se cili është idoli i tij ai shtoi: “Idoli im? Emre Belozoglu kur luante në Galatasaray, kurse tash Iniesta. Ai është i moshës sime, por nuk brengosem për këtë. E admiroj atë”.

read more
Sport

Atletiko Madrid, destinacioni i mundshëm i Xherdan Shaqirit!

10424460-large

Mesfushori i Interit, Xherdan Shaqiri mund të transferohet në Atletico Madrid, gjatë këtij afati kalimtar të verës. Atletico Madrid ka shprehur interesim për transferimin e mesfushorit të Interit, Xherdan Shaqiri.

Klubi nga Vicente Calderon është në kërkim të një pasardhësi për mesfushorin Arda Turan i cili ka vendosur të largohet gjatë këtij afati kalimtar të verës. Dhe e përditshmja sportive katalane, “Mundo Deportivo” ka bërë të ditur se Shaqiri – i nxjerr në shitje nga Interi – është në mesin e futbollistëve më të kërkuar nga Atletico Madrid.

Ylli nga Kosova së fundmi është kërkuar nga Stoke City, por thuhet se refuzoi transferimin tek klubi i Premierligës.

read more
SportVideo

FUTBOLL: SHKËNDIJA PREMTON

389

Shkëndija luajti  një  lojë  tepër të mirë, në  një  atmosferë  fantastike  që  krijuan  tifozët e pranishëm në stadiumin e Shkupit, në ndeshjen e parë kualifikuese  për  Ligën  Evropa  kundër  nënakampionit  skocezë Aberdinit.

Skuadra  kuqezi,  gjatë  90 minutave ishte rivale e denjë e një skuadre  e cila  ka  përvojë  të madhe  në futbollin evropian. Futbollistët  tetovarë e dëshironin fitoren,  të  motivuar edhe nga përkrahja e madhe e  fansave  të  tyre. Përkundër  iniciativës   të  skuadrës vendase, Shkëndija u ndëshkua në momentin e saj më të mirë, në minutën e 79, kur Mec Ginn përfitoi nga pakujdesia e repartit të mbrojtjes duke e kaluar në epërsi  ekipin  mysafir. Shkëndija  barazoi në  minutën e  84-të, në momentin kur  trajneri Shpëtim Duro nxorri nga fusha Xhelilin, për të futur Kirovskin, i  cili  vetëm  pas 15 sekondave barazoi rezultatin  në 1-1. Pas këtij goli vendasit bënë përpjekje  për  të shënuar edhe golin e fitores, por nuk ia  arritën. Futboldashësit, në përgjithësi,  u ndanë të kënaqur, si në aspektin e lojës, rezultatin  dhe padyshim edhe nga atmosfera që solli loja në mes dy skuadrave. Me lojën e treguar duket se të kënaqura janë të dyja palët:

“Jam shumë i kënaqur në të gjitha aspektet, si me lojën, rezultatin dhe padyshim me atmosferën, “ – tha  trajneri Shpëtim Duro, në konferencën e shtypit, menjëherë pas  përfundimit të ndeshjes

Përkundër barazimit në përballjen e parë me  Aberdinin, trajneri  kuqezi  shprehet optimist  për  ndeshjen e kthimit.

Edhe trajneri i skuadrës mysafire, Derek McInnes ishte i kënaqur me rezultatin, por  u shpreh i sigurtë  se ekipi i tij do të kualifikohet  në  raundin e dytë.

Përkundër rezultatit të barabartë,  me përforcimet e bëra, Shkëndija  sikur paralajmëron se mund të befasojë, edhe në ndeshjen e kthimit, pas një jave në Skoci.

read more
Sport

LIGA EVROPA: SKUADRAT SHQIPTARE ME NJË FITORE

liga-evrope

Shkëndija luajti një  lojë tepër të mirë, në një atmosferë fantastike që  krijuan tifozët e pranishëm në stadiumin e Shkupit, në ndeshjen e parë kualifikuese  për  Ligën  Evropa  kundër  nënakampionit  skocezë Aberdinit.

Skuadra  kuqezi,  gjatë  90 minutave ishte rivale e denjë e një skuadre  e cila  ka  përvojë  të madhe  në futbollin evropian. Futbollistët  tetovarë e dëshironin fitoren,  të  motivuar edhe nga përkrahja e madhe e  fansave  të  tyre. Përkundër  iniciativës   të  skuadrës vendase, Shkëndija u ndëshkua në momentin e saj më të mirë, në minutën e 79, kur Mec Ginn përfitoi nga pakujdesia e repartit të mbrojtjes duke e kaluar në epërsi ekipin mysafir. Shkëndija barazoi në minutën e 84-të, në momentin kur trajneri Shpëtim Duro nxorri nga fusha Xhelilin, për të futur Kirovskin, i  cili  vetëm  pas 15 sekondave barazoi rezultatin  në 1-1. Pas këtij goli vendasit bënë përpjekje  për  të shënuar edhe golin e fitores, por nuk ia  arritën. Futboldashësit, në përgjithësi,  u ndanë të kënaqur, si në aspektin e lojës, rezultatin  dhe padyshim edhe nga atmosfera që solli loja në mes dy skuadrave. Me lojën e treguar duket se të kënaqura janë të dyja palët:

“Jam shumë i kënaqur në të gjitha aspektet, si me lojën, rezultatin dhe padyshim me atmosferën, “ – tha trajneri Shpëtim Duro, në  konferencën e shtypit, menjëherë pas përfundimit të ndeshjes.

Do të isha shumë më i kënqur me fitoren, sepse  e meritonim  fitoren ashtu  si u zhvillua ndeshja, sidomos ne pjesën e dytë  kemi pasur shumë mundësi, por mund të  them  ndoshta, nuk më takon, por ka qenë një moment shumë i diskutueshëm në rezultatin 0:0. Mendoj, më thanë edhe njerëzit e televizoneve që ka qenë një moment i diskutueshëm 11 metërsh, që sigurisht se ishte një moment që mund ta fitonim takimin. Megjithatë  jam shumë, shumë i kënaqur me  skuadrën duke  pasur parasysh se kishim përball një kundërshtar të fortë  si Aberdini” tha ai.

Përkundër barazimit në përballjen e parë me  Aberdinin, trajneri  kuqezi  shprehet optimist  për  ndeshjen e kthimit.

“Rezultati zero me zero do ishte shumë, shumë i mirë dhe shumë premtues  për të ardhmen, për ndeshjen e kthimit. Po, jam i bindur se ne do luajmë shkëlqyeshëm edhe në Aberdin, pavarësisht kualifikimit, sepse nuk është  turp ne të eliminohemi nga Aberdini, po do bëjëm çmos që të bëjëm një  paraqitje ashtu siç bëmë  sot. Dhe  kam shumë  shumë besim tek skuadra. Nëqoftëse do ishte rezultati zero me zero do  kishim akoma më tepër  besim. Megjithatë, do shkojmë për një  lojë me mjaftë personalitet, ndosha me  rezultat pozitiv” tha  trajneru  Shëtim Duro.

Edhe trajneri i skuadrës mysafire, Derek McInnes ishte i kënaqur me rezultatin, por u shpreh i sigurtë  se ekipi i tij do të kualifikohet  në raundin e dytë:

“Jam i kënaqur me rezultatin, por nuk jam i kënaqur me lojën, mirëpo sigurisht se Aberdini  do kualifikohet në  raundin tjetër. Me rëndësi është se lojtarët  gjatë  lojës  u ndien  konfident në  fushë dhe bëmë  atë  që  Aberdini kishte menduar përball një  ekipe si Shkëndija. Edhe  para ndeshjes  ne  e dinim se me çfarë ekipi  do të ndeshemi”tha ai

Përkundër rezultatit të barabartë,  me përforcimet e bëra, Shkëndija  sikur paralajmëron se mund të befasojë, edhe  në ndeshjen e kthimit, pas një jave në Skoci.

read more
SportVendi

KUPA E UEFA-së:SHKËNDIJA BARAZON ME ABERDEEN

_84020543_kirovski

Në ndeshjen e parë të raundit kualifikues të Kupës së UEFA-së,në Shkup,Shkëndija e Tetovës luajti me shifra të barabarta 1 m 1 me skuadrën skoceze Aberdin.Të parët në avantazh kaluan mysafirët në minutën e 79 nëpërmjet sulmuesit MekGin,kurse vetëm pesë minuta më vonë për Shkëndinë barazoi Hristijan Kirovski,I cili sapo inkuadrohet në fushë.

read more
Sport

EURO 2016: FSHF ZBULON DETAJE PËR ÇMIMIN E BILETAVE PËR NDESHJEN DANIMARKË- SHQIPËRI

FSHF

Federata Shqiptare e Futbollit, njofton të gjithë tifozët dhë të interesuarit se për ndeshjen Danimarkë – Shqipëri, e cila do të zhvillohet në Stadiumin “Telia Parken”, Copenhagen, në datën 04 Shtator, ora 20:45, biletat do të jenë të disponueshme pranë FSH në datën 03 Korrik 2015.
Sektorët e mundshëm do të jenë sektorët D1 dhe D2 dhe çmimi për ketë kategori/sektor do të jetë 34 euro. Biletat mund të blehen edhe në faqen zyrtare të FSHF-së duke filluar nga data 3 korrik 2015.

FSHF njofton gjithashtu, se duke parë kërkesën e madhe të biletave për këtë ndeshje nga të gjitha trevat në Shqipëri dhe jashtë saj, në mënyrë që të mundëson pajisjen e të gjithë tifozëve që duan të shoqërojnë kombëtaren tonë në këtë sfidë, ju informon se sasia maksimale e biletave për këtë ndeshje është dy bileta për person.

read more
Sport

2 KORRIKU DITA BOTËRORE E GAZETARËVE TË SPORTIT

sport

2 korriku është dita botërore e gazetarëve të sportit. Kjo ditë festohet që nga viti 1994 dhe këtë shënon 21 vjetorin e saj. Është themeluar për të festuar të arriturat e gazetarëve në median sportive. Presidenti i Asociacionit Ndërkombëtar të Gazetarëve Sportiv, Xhiani Merlo deklaroi se:

“Detyra jonë është që të punojmë sa më shumë në këtë drejtim, sot kur profesioni i gazetarëve sportiv është duke kaluar në një fazë revolucioni. Shpikja e internetit nuk do të thotë se kemi liri më të madhe, derisa nuk e përdorim atë për të dhënë një lajm në mënyrë korrekte. Ne duhet të luftojmë kundër manipulimit dhe të mbrojmë lirinë e fjalës, sepse liria e të shprehurit dhe kritikës do ta ndihmojë sportin të ngritet dhe kjo do të mundësoj zhvillim e të rinjve.”

Ndërkaq, në vendin tonë për këtë ditë nuk ka pasur ndonjë aktivitet të veçantë.

read more
1 437 438 439 440
Page 439 of 440