close

Video

Top LajmeVendiVideo

(VIDEO) PENDAROVSKI KA NËNSHKRUAR VENDIMIN PËR RIEMËRIMIN E ARM-SË

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski ka nënshkraur vendimin për riemërimin e Armatës së Maqedonisë. Emri i ri do të jetë Armata e Maqedonisë së Veriut.

Armata e Maqedonisë së Veriut është emri i ri i ushtrisë së vendit. Presidenti Stevo Pendarovski ka njoftuar se dje ka nënshkruar vendimin për riemërim. Kjo do të thotë se në periudhën e ardhshme Armata duhet të furnizohet me uniforma që do të përmbajën emrin e ri. Ndryshe, rreth mosndryshimit të shkurtesës ARM, muajin e kaluar në një takim të përfaqësuesve të Armatës së Maqedonisë dhe NATO-s kishte reaguar Greqia.

“Dje nënshkrova dekretin për mbishkrimet në uniformat e armatës. Tash e tutje do të jetë Armata e Maqedonisë së Veriut. Do të thotë, ka përfunduar edhe kjo pjesë teknike dhe në periudhën e ardhshme furnizimet do të bëhen me mbishkrimet e reja.”- tha Presidenti i RMV-së Stevo Pendarovski.

Presidenti Stevo Pendarovski, gjatë vizitës në kufirin jugor dhe qendrës transitore për pranimin e migrantëve, ka deklaruar se pjesëtarët e armatës nuk do të tërhiqen nga kufiri jugor. Sipas tij, aktualisht nuk ka rrezik për valë migrantësh, kurse vlerësimet e BE-së kanë treguar se Armata është e gatshme të përballet me sfida të këtilla eventuale. /Klan Macedoni/

 

read more
RajoniVideo

(VIDEO) BËRNABIQ: ‘SKANDALOZ’ MOSREAGIMI I SHBA-së DHE BE-së

Kryeministrja serbe kritikon marrëveshjen Tiranë-Prishtinë


Pas nënshkrimit në Tiranë të Marrëveshjes ndërministrore mes Shqipërisë e Kosovës për bashkim të përfaqësive diplomatike e konsullore dhe për bashkëpunim strategjik në fushën e politikës së jashtme, ka reaguar kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq. Ajo e ka cilësuar si skandaloz edhe mosreagimin e Uashingtonit dhe të Brukselit.

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, trasmeton Klan Macedonia, e ka cilësuar si skandaloze marrëveshjen e sapofirmosur ndërministrore mes Shqipërisë dhe Kosovës. Ajo i tha televizionit PINK se është e habitur edhe nga heshtja e komunitetit ndërkombëtar ndaj paralajmërimit të Tiranës e Prishtinës zyrtare për veprim të përbashkët diplomatik dhe siç tha, politikën e jashtme të përbashkët:

‘Është e tmershme, është e tmershme. Është skandal që ende nuk kemi pare asnjë reagim zyrtar as të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, as të Bashkimit Evropian. Kjo nuk është naive, kjo është tejet serioze,’– tha kryeministrja serbe duke varur shpresën tek shefi i ri i politikës së jashtme, kryediplomatit spanjoll, vendi i të cilit nuk e ka njohur Kosovën.

Ana Bërnabiq, pas takimit me Eliot Engel, kryetar i Komisionit për Marrëdhënie me Jashtë i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan, tha se ka përshtypjen se nuk pritet për së shpejti që të vazhdojë dialogu mes Prishtinës e Beogradit. Megjithëse ritheksoi qëndrimin se dialogu duhet të zhvillohet nën kujdestarinë e Bashkimit Evropian, ajo la të hapur mundësinë që në lehtësimin e tij të përfshihet edhe administrata amerikane, por edhe, sikurse nënvizoi, vendet anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. /Klan Macedonia/

 

read more
Top LajmeVendiVideo

(VIDEO) ZAEV: NATO TA KREMTOJË 70-VJETORIN ME 30 VENDE ANËTARE

Maqedonia e Veriut është e mirë se ardhur si vendi i 30-të i NATO-s dhe shpresoj se integrimi i plotë mund të ndodh në Samitin e Aleancës në Londër kur do të shënohet 70-vjetori i themelimit të NATO-s. Kështu ka deklaruar Zv/Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s për sfida të Sigurisë Antonio Misiroli gjatë një takimi me Kryeministri Zoran Zaev. Zaev ka rikujtuar se deri më tani njëzet vende anëtare të NATO-s kanë ratifikuar protokollin aderues, kurse në disa vende procedura e ratifikimit është në vazhdë e sipër.

“Shpresoj se procesi do të kompletohet deri në dhjetor të vitit 2019 kur Aleanca do ta kremtojë 70 vjetorin e ekzistimit me 30 vende anëtare që do të jetë një mesazh i Aleancës për politikat e dyerve të hapura për vendet tjera që kanë aspirata të këtilla. Anëtarësimi në NATO është plotësimi i qëllimeve strategjike së bashku me integrimin në Bashkimin Evropian.” -tha Zoran Zaev – Kryeministër i Maqedonisë së Veriut.

Këto komente kreu i qeverisë së Maqedonisë së Veriut i bëri gjatë prezantimit të Digjitalizimit të sistemit për menaxhim me kriza në organizim të Qendrës për ballafaqim të krizave dhe NATO-s, që ka financuar instalimin e të ashtuquajturit Sistemin Komandues të brezit të ardhshëm ku nga viti i ardhshëm pritet koordinimi përmes platformës së vetme të internetit, që në mënyrë më efikase t’u përgjigjen sfidave siç janë tërmetet, zjarret, përmbytjet apo fatkeqësitë tjera natyrore. /Klan Macedonia/

 

read more
Top LajmeVendiVideo

(VIDEO) DIGJITALIZOHET E SISTEMI PËR MENAXHIM ME KRIZA

Policia, zjarrfikësit dhe ndihma e shpejtë me platformë të përbashkët për koordinim


Të gjitha njësitë të cilat mund të ndihmojnë në raste të zjarreve, vërshimeve, tërmeteve  ose fatkeqësive tjera, nga viti i ardhshëm do të koordinohen në mes vete përmes platformës në internet, për reagim sa më të shpejtë dhe më efikas. NATO e financon instalimin e të ashtuquajturit “Sistemi Komandues i Brezit të Ardhshëm”, ndërsa trajnimi për punë me të ka filluar në Qendrën për menaxhim me kriza të Maqedonisë. Por, drejtori i Qendrës për menaxhim me kriza, Agron Buxhaku pranon se duhet të bëhet rinovimi i resurseve – automjeteve të zjarrfikësve, pajisjet dhe ekipimi kadrovik.

Shërbimet urgjente për reagim të shpejtë gjatë zjarrit, vërshimit, tërmetit ose situatë tjetër krize, kah fundi i vitit 2020 do të jenë të bashkuar në platformën e përbashkët digjitale që të munden në mënyrë më efikase të koordinohen dhe të ndihmojnë. Softueri i krijuar në “Laboratorin Linkoln”, në Institutin për teknologji në Masaçusets të SHBA-ve, do të bashkojë edhe institucione të tjera, për shkëmbim të informacioneve.

“Ideja e këtij softueri është që të krijojë platformë në të cilën do të kenë qasje të përbashkët të gjithë, dhe do të zhvillojnë mënyra për shpërndarjen e informacioneve, të cilat zakonisht nuk dinë t’i shpërndajnë. Harta, video materiale dhe infromacione të tjera, përmes teknologjisë moderne dhe përmes internetit. Kjo rezultoi si shumë e seksesshme në SHBA, ndërsa ky sistem u pranua edhe në Austrtali, ku gjithashtu ka fatkeqësi të mëdha, sidomos zjarre.” tha Gregori Hogan, Universiteti Masaçusets, SHBA.

Mbështetja financiare për këtë projekt vjen nga NATO, ndërsa trajnimet i realizon Qendra për menaxhim me kriza, ku me platformën tanimë janë njoftuar rreth 500 zyrtarë vendas.

“Po përmirësohet i gjithë sistemi për menaxhim me kriza me teknologji moderne, duke iu falënderuar NATO-s, e cila në këtë mënyrë tregon se nuk është vetëm Aleancë për siguri, por është Aleancë në të cilën shpresojmë se së shpejti do të bëhemi anëtarja e 30-të, e cila kujdeset për sigurinë e qytetarëve. Duke qenë se me këtë sistem do të mbulohet i tërë shteti, edhe ne si Qendër për menaxhim me kriza bëjmë trajnime në nivel lokal për atë si duhet të zbatohet ky sistem.” –deklaroi Agron Buxhaku, Drejtor i Qendrës për Menaxhim me Kriza.

Në kohë reale, shërbimet e zjarrfikësve, ndihma e shpejtë, policia, Pyjet e Maqedonisë, Qendra për menaxhim me kriza, por edhe institucionet tjera do të mund të ndjekin ku janë automjetet dhe njerëzit, deri në çfarë shkalle është përhapur kriza, dhe çfarë duhet të jetë përparësi. Por, për efikasitet të vërtetë të sistemit do të duhet të ekipohen deri në fund shërbimet vendase, me automjete të reja dhe pajisje për shuarjen e zjarreve.

“Edhe unë nuk jam i kënaqur me gjendjen, por ne jemi vend me burime të kufizuara dhe mendoj se me insistimin tim dhe me bisedë me kryeministrin, pak pra, duhet të diskohet pak më shumë në Qeveri për mbështetje më të madhe financiare të Qendrës për menxhim me kriza, dhe për aktorët tjerë”. –vlerëson Agron Buxhaku, Drejtor i Qendrës për Menaxhim me Kriza.

Qëllimi i projektit i mbështetur nga NATO, në mes tjerash, është që të mos përsëriten ose të zvogëlohet dëmi nga fatkeqësitë, siç ndodhi para tre vitesh kur vërshimet në rrethinën e Shkupit që morën 23 jetë njerëzish, ose para dy vitesh në rrethinën e Makedonski Brod, kur për shkak të reagimit të vonuar dhe sporadik u dogj një sipërfaqe e madhe e pyjeve.

 

read more
Top LajmeVendiVideo

(VIDEO) TEMPERATURAT E LARTA, RREZIK NGA ZJARRET

Territori i Maqedonisë së Veriut është përfshirë nga një valë tropikale dhe tempartura të larta që do të arrijnë deri në 40 gradë, derisa indeksi UV do të jetë 9. Siç njoftojnë nga Drejtoria për Punë Hidrometereologjike, i gjithë territori do të jetë nën të ashtuquajturën fazë e verdhë alarmuese për temperatura të larta. Por në këto raste, të shumta janë edhe paraqitjet e zjarreve. Nga NJTKZ – Tetovë apelojnë që qytetarët të rrisin kujdesin.

Me rritjen e temperaturave dukshëm janë rritur edhe rastet e zjarrit, sidomos në ambiente të hapura, vendbanime dhe makina, theksojnë nga Njësiti Territorial Kundër Zjarrit – Tetovë.

Sipas Uka Alitit, arsyeja kryesore pwr paraqitjen e zjarreve është moskujdesi që tregohet nga ana e qytetarëve.  Ai këtu thekson se ndër të tjerët, kujdes të veçantë duhet të tregojnë bujqërit me përdorimin e makinerive, pasi që është edhe periudha e korrje-shirjeve dhe gjasat e paraqitjes së zjarreve në ambiente të hapura janë të mëdha.

‘Faktor kryesor për paraqitjen e zjarreve fatkeqësisht është faktori njeri. Shpërthimi i zjarreve vjen nga pakujdesia e qytetarëve. Bujqit gjithmonë pas korrjes së drithit, mbetjet që i lënë nëpër fusha i djegin duke mos menduar se zjarri në këto temperatura të larta ku të njëjtat i ndihmojnë zjarrit që të zgjerohet dhe flakët e zjarrit të marrin kahje të pakontrolluara.’ –deklaroi Uka Aliti i NJTKZ.

Pasi që është periudha që qytetarët shkojnë në pushime dhe mërgimtarët kthehen në vendlindje, Aliti apelon që të kihet kujdes me fikjen e aparaturave të caktuara në shtëpi. Bujqit të mbajnë me vete gjithmonë aparat kundër zjarrit dhe vozitësit të kenë kujdes me makinat dhe të mos shkaktojnë vonesa për kalimin e makinave të njësitit për të intervenuar në kohë në raste të fatkeqësive, porosit ndër të tjera Aliti.

“Do apeloja tek të gjithë qytetarët të jenë të kujdesshëm, të bëjnë kontrollimin e aparaturës që anë në shtepitë e tyre, se si i lënë pasi që shkojnë me pushime, të bëjnë kontrollimin e automjeteve të tyre.” shprehet Uka Aliti i NJTKZ.

Nga fillimi i këtij viti, NjTKZ – Tetovë ka kryer gjithësej 314 intervenime ku nga zjarri fatmirësisht ka pasur vetëm dëme materiale. Në krahasim me vitin e kaluar, për të njëjtën periudhë, këtë vit ka mbi 80 intervenime më tepër. Ndryshe, Temperaturat në vendin tonë zyrtarisht maten që nga viti 1948. Nga Drejtoria për Punë Hidrometereologjike thonë se matje janë bërë edhe më herët, por nuk dihet sa kanë qenë të sakta. Pas alarmit për temperature tropikale, autoritetet e vendit kanë dalë me të dhëna statistikore. Kësisoji, sic thuhet, vera më e nxehtë në Maqedoni është shënuar në vitin 2007 kur temperaturat kanë arritur deri në 45.7 gradë Celsius. /Blerona Jakupi/

 

read more
BotaTop LajmeVideo

(VIDEO) EKIPI I RI I BE-së: ABDULLAI – KOMPROMIS I MIRË

Ish-Diplomati Enver Abdullai përzgjedhjen e re të ekipit të Bashkimit Evropian e quan si kompromis të mirë, ku siç shprehet prioritet i është dhënë çështjeve gjinore, për shkak se dy gra pritet të marrin poste të rëndësishme. Sipas tij, krerët e BE-së përfundimisht kanë zgjedhur që të marrin në dorë implementimin e agjendave evropiane.

S`do mend se ekipin e ri të BE-së e presin probleme dhe sfida serioze, thotë ish-Diplomati Enver Abdullai, duke përmendur në këtë rast, reformimin e brendshëm, por edhe largimin e Mbretërisë së Bashkuar nga BE-ja, Rusinë, Kinën apo fërkimet në distancë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Shefi i Diplomacisë spanjolle Zhosep Borel do të jetë pasues i Federica Mogherinit. Kur dihet se Spanja nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës janë ngritur çështje se si do të reflektohet kjo në çështjen e Kosovës, në dialogun me Serbinë. Abdullai thotë se ekipi i ri  ka përkrahje nga krerët e BE-së, para së gjithash nga Kancelarja gjermane Merkel e Presidenti i Francës Macron, në strategjinë drejt Ballkanit Perëndimor.

Sipas ish-diplomatit Abdullai në përzgjedhjen e ekipit të ri prioritet i është dhënë çështjeve gjinore, ku dy gra pritet të marrin poste të rëndësishme. Mediat shkruajnë se kjo ka qenë një fitore e papritur e Merkelit. Gjysmë shekulli Gjermania nuk kishte patur njeriun e tyre në krye të Komisionit Evropian, kurse Ursula Fon der Lajen do të duhet të bëhet gruaja e parë në këtë funksion. /Klan Macedonia/

 

read more
Top LajmeVendiVideo

(VIDEO) PËRKRAHJE PËR AKTIVISTIN E “BANJËS SË TETOVËS”

Komuna e Tetovës: Katër punonjës të NPK-së i bashkëngjiten iniciativës


Storja “Leksione ekologjike nga iniciativa vetanake” që u transmetua javën e kaluar në Klan Maqedoni ku protagonist kryesor ishte ambientalisti Ismet Nebiu i cili jep shembullin e aktivizmit qytetar duke mirëmbajtur rrugën e Banjës së Tetovës për dekada me radhë duket se arriti efektivitetin e saj…

Nga sot duket se Axha Ismet nuk do të jetë i vetëm në misionin e tij fisnik. Katër punonjës të Ndërmarjes Publike Komunale Tetovë i kanë ardhur në ndihmë pas takimit që ai ka bërë me përfaqësues të Komunës disa ditë pas stories së emetuar në Klan Maqedoni.

Edhe pse i thyer në moshë në asnjë moment nuk kurseu vitalitetin e tij për të kontribuar. Falënderime pafund duke reflektuar gjithë lumturinë që kishte; sot më është shtuar jeta u shpreh Axha Ismet.

Mbizotëron shpresa që kjo iniciativë të jetë një fillim i mbarë reflektimi si nga autoritetet poashtu edhe shoqëria civile, me të vetimin qëllim që ky potencial turistik të shndërrohet në destinacion atraktiv për t`u vizituar. Sido që të jetë, jam e bindur se sa herë që do t’i drejtoheni Banjës së Tetovës, do ta takoni Axhën Ismet, duke e bërë punën e njëjtë, tash e disa dekada me radhë. /Artina Zeqiri/

read more
RajoniTop LajmeVideo

(VIDEO) ATHINË: ZGJEDHJET- PËRSE TË RINJTË KTHEHEN KAH KONSERVATORËT

Kriza financiare dhe pasojat e saj, të cilat në Greqi ndjehen më shumë se një dekadë, detyruan qindra mijëra të rinj të shpërngulen nga vendi, ndërsa ata që mbetën, në masë të madhe janë të dëshpëruar nga qeveria në Athinë. Tani, disa ditë para zgjedhjeve parlamentare, një numër i madh i votuesve të rinj kthehen kah opozitarja Demokracia e Re. Arsyeja kryesore është shpresa për politikë më të mirë ekonomike.

Si shumë të rinj tjerë grekë, 22 vjeçari Tasos Stavridis planifikon të largohet nga vendi pasi të diplomojë. Gjenerata e tij pothuajse gjysmën e jetës e ka kaluar në krizë, ndërsa shkalla e papunësisë te të rinjtë nga viti 2010 deri tani është rreth 40%.

“Kriza financiare zgjatë shumë më tepër sa e kishim planifikuar, jemi të rraskapitur. Shumica e shokëve të mi planifikojnë të largohen. Në Greqi pagat janë të ulta, ndërsa gjendja ekonomike edhe më tej është e keqe”. – tha Tasos Stavridis njëri nga qytetarët.

Derisa Greqia përgatitet për zgjedhje të përgjithshme më 7 korrik, të rinjtë ia kthejnë shpinën SIRIZA-s – partisë qeveritare e cila në vitin 2015, deklarohej e orientuar kah gjenerata e tyre. Në zgjedhjet e muajit të kaluar për Parlamentin Evropian, shumica e të rinjve ose pak më shumë se 30% e votuesve në moshë nga 18 deri në 24 vjet, e mbështetën opozitaren Demokracia e Re nga qendra politike, e cila llogaritet si pjerësisht përgjegjëse për futjen e vendit në krizë financiare para një dekade. Lideri i saj, Kirjakos Micotakis, i cili pritet të fitojë në zgjedhje, premton tatime më të ulta, privatizim të gjërë të shërbimeve publike dhe bisedime të reja me kreditorët grekë, që sasi më të mëdha të parave të investohen në vend.

“E saktë, edhe unë i fajësoj ata për krizën, por mendoj se Micotakis ka bërë shumë ndryshime. Pajtohem me planin ekonomik që e ka partia dhe besoj se ai do të ndihmojë që të tejkalohet kjo situatë.” –deklaroi qytetari Tasos Stavridis.

Zoi Babaolu ka vetëm 19 vjet, ndërsa votën e saj në zgjedhjet evropiane e dha për Demokracinë e Re. Në fillim të krizës, babai i saj ka mbetur pa punë, kështu që familja vazhdon të ndjehet e dëshpëruar dhe e tradhtuar.

“Në zgjedhjet që kaluan familja ime e mbështeti të majtën, por doli se në vend u bë edhe më keq. Tani mendoj se është më së miri të kthehemi te opsioni më i sigurtë.” shprehet qytetarja Zoi Babaolu.

Qeveritarja SIRIZA e kryeministrit Aleksis Cipras erdhi në pushtet me platformë të qartë kundër establishmentit në Greqi, por si duket zhgënjeu shumë nga votuesit e saj, për shkak të injorimit të rezultatit nga referendumi për pakon financiare me anëtaret e Euro – zonës për dalje nga kriza. Edhe pse Demokracia e Re deklarohet si liberale rreth çështjeve të ekonomisë, qëndrimet e saj sociale janë konservative – në qendër të vëmendjes ka “familjen dhe kishën”, ndërsa Micotakis kthehet edhe nga e djathta radikale me premtimin për ndalimin e procesit të shpërnguljes. Për dallim nga ai, SIRIZA, miratoi ligj për mbrojtjen e të drejtave të komunitetit LGBT dhe angazhohet për ndarjen e kishës nga shteti në Greqi.

“Të jem i sinqertë, nuk jam krenar me këtë politikë sociale, por besoj se nëse angazhohemi për përmirësim të ekonomisë, do të jetë më e lehtë që në të ardhmen të zbatohet edhe liberalizmi social.” –vlerëson qytetari Tasos Stavridis.

“Në vitin 2015 votuam për ideologji, dhe nuk pamë ndryshime. Për këtë arsye tani jam më e interesuar për masat ekonomike.” –përfundon qytetarja Zoi Babaolu.

Kur flasin për politikë, te të rinjtë grekë ndjehet cinizëm, sidomos kur bëhet fjalë për çështjet rreth korrupsionit dhe meritokracinë e pamjaftueshme, probleme të cilat i përshkruajnë si kyçe për shkallën e lartë të shpërnguljes. Janë të vetëdijshëm se Kirjakos Micotakis vjen nga një prej dinastive politike më të vjetra në vend, por thonë se “nuk mund të jetë më keq se kaq”. /Biljana Georgievska/

 

read more
RajoniVideo

(VIDEO) LUGINË: SHQIPTARËT PADISIN MINISTRIN SERB TË MBROJTJES

Ragmi Mustafës, kryetarit të këshillit kombëtar shqiptarë, kësaj radhe i ka penguar vërtetë mënyra e shprehjes së ministrit të mbrojtjes së Serbisë pasi ai i quan shqiptarët me një term pezhorativ “shiptari”. Mustafa i është drejtuar një gjykate të Beogradit zyrtarisht me një padi kundër ministrit Aleksandar Vullin. Thotë se kjo është e patolerueshme kur vjen nga një ministër dhe andaj çështjen do ta çoj deri në fund.

Por, ministri dhe partia e tij e quajnë krenari dhe në një deklarim kanë thënë se ëndërra e Mustafës është Shqipëria e madhe dhe kjo është arsye e padisë ndaj tij.
Kryetari I trupit koordinues për jugun e Serbisë, një organ qeveritar për vendet ku jetojnë shqiptarët, thotë se politika nuk përzihet.

“Nëse Mustafa mendon se dikush e ka ofenduar ose shkelur ligjin dhe i është drejtuar gjykatës, atëherë kjo duhet të zgjidhet në bazë të ligjit. Ne nuk kemi drejt të përzihemi në drejtësi.” tha Zoran Stankoviq, Trupi Koordinues për Jugun

Mustafa në Bujanoc, thotë se termi “shiptari” është ofendues pasi është shpikur për tu përdorur në këtë kontekst. Këtë gjuhë së fundmi në Serbi e kanë kthyer shumë media duke mos thënë “albanci” sic thuhet serbisht, por “shiptari”. Këshilli nuk arrijnë të padis aq sa ky term përdoret.

Gjykatat në Serbi disa herë e kanë dënuar këtë gjuhë në të shkuarën dhe është ndaluar me ligj. Por, kjo nuk duket më shumë e rëndësishme. Shqiptarët besojnë se nëse gjykata është e paanshme, ata do të fitojnë. /Idro Seferi, Beograd/

 

read more
Top LajmeVendiVideo

(VIDEO) EDHE NJË KOMPANI NË ZIZHT TETOVË  

300 vende të reja pune, Bekteshi inspekton punimet


Nga tetori i këtij viti pritet të fillojë me punë fabrika e re e qelqit në Zonën e Lirë Ekonomike në Tetovë. Ky investim prej 9 mln eurosh pritet të hap vende pune për rreth 300 persona.

Ministri Bekteshi theksoi se falë partneritetit publiko-privat po arrihet që të jepen rezultate nga të cilat do të përfitojnë qytetarët. Ai përmendi, impaktin ekonomik, por edhe punësimet si dhe ndikimin e kësaj zone në zbutjen e papunësisë. Por, Lidhur me shqetësimet që ngriti Ministrja e Jashtme norvegjeze Eriksen Sereide, gjatë vizitës në këtë zonë, për lidhjen e kësaj zone me autostradën Shkup-Tetovë, Ministri Bekteshi është zotuar se të gjitha obligimet nga ana e Qeverisë do të përmbushen në afat të caktuar, duke mos saktësuar se kur.

‘Ne si qeveri në bashkëpunim shumë të afërt me drejtuesit e zonës ekonomike të Tetovës bën përpjekje maksimale me të vetmin qëllim që sa më shumë ta zhvillojmë këtë zonë ekonomike e cila do të ketë impakt jo vetëm në zhvillimin e komunës së Tetovës, por njëkohësisht do të ketë impakt edhe në zhvillimin e rajonit. Për ne është një përgjegjësi që të mund të tërheqim investitorë të huaj në bashkëpunim me investitorin privat dhe me siguri të gjitha obligimet të cilat i ka shteti ndaj zonës së lirë ekonomike të Tetovës, më konkretisht të investitorit privat do t’i përmbushi në afat të cilat do të jenë në bashkëpunim me investitorin privat.’ tha Kreshnik Bekteshi – Ministër i Ekonomisë

Menaxheri i projektit Goce Peshev, theksoi se ndërtimi i objektit pritet të përfundojë në fund të këtij muaji, ndërkaq me prodhimin e qelqit pritet të fillohet në tetor të këtij viti.

‘Në Zonën e Lirë ekonomike në Tetovë nga ana e shoqërisë për prodhimtari dhe tregti GlasFlex nga Shkupi do të ndërtohet objekt me një sipërfaqe prej 9 mijë metra katrorë për prodhimin e qelqit të shkrirë dhe të petëzuar dhe llojeve të tjera speciale të qelqit që do të prodhohen këtu. Në muajin gusht duhet të vendosen pajsijet instaluese dhe duhet të arrijnë makineritë të cilat do të vijnë nga Finlanda, Spanja dhe Italia. Duhet të fillojë montimi i makinerive, në muajin shtator do të kontrollohen makineritë dhe në tetor do të fillohet me prodhimin e qelqit. 80% i produkteve do të eksportohen ndërsa 20% do të ngelë në tregun e brendshëm.’shprehet Goce Peshev – Menaxher i Projektit

Menaxhuesit e Zonës së Lirë Ekonomike në Tetovë edhe një herë kanë ngritur cështjen e kycjes së kësaj zone në autostradë, që sipas tyre, do të prodhonte një efekt më të madh ekonomik.

Ndryshe, kompania “GlassFleks”  do të investojë rreth 9 mln euro dhe pritet të punësojë rreth 300 persona./Blerona Jakupi/

 

read more
1 2 3 4 181
Page 2 of 181