close
Sport

Nadal kualifikohet në çerekfinale

nadal-1

Tenisti spanjoll ka si objektiv titullin e tretë në Uimbëlldon, fitore edhe nga australiani Kyrgios

Rafael Nadal siguroi një vend në çerkefinalet e turneut të Uimbëlldonit, pasi mundi 6-4 6-2 7-6(6) holandezin Botik van de Zand-shulp.

Nadal dominoi kundër rivalit holandez në ndeshjen që zgjati 2 orë e 21 minuta. Ai do të përballet për një vend në gjysmëfinale kundër amerikanit Tejlor Fritz.

Nik Kiris u kualifikua për herë të parë pas shtatë vitesh në një çerekfinale Grand Slam, pasi mundi amerikanin Brendon Nakashima 3-2 me sete.

Në këtë ndeshje, australiani u dallua për sjelljen e tij korrekte si edhe spektaklin në fushën me bar, ndryshe nga sfida e mëparshme kundër Tsitsipas, që solli reagime për shkeljet dhe përplasjet mes tensitëve.

Rivali i Kirios në çerekifnale do të jetë kiliani Kristian Garin, pasi fitoi ndaj australianit Aleks De Minaur, në një ndeshje që zgjati pesë sete.

Klan News

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia