close
Bota

Palestina në kundërofanzivë, qëllon me raketa Izraelin

Screenshot_20220806-101053_Facebook

Palestinezët hodhën dhjetëra raketa në drejtim të Izraelit të premten në përgjigje të sulmeve ajrore izraelite që vranë të paktën 10 persona, duke përfshirë një komandant të lartë të lëvizjes palestineze të Xhihadit Islamik.

Autoritetet izraelite thanë se sirenat kishin rënë në zonat jugore dhe qendrore, ndërsa imazhet e transmetuara nga stacionet televizive izraelite tregonin një numër raketash që rrëzoheshin nga sistemet e mbrojtjes ajrore.

Xhihadi islamik, tha se kishte lëshuar më shumë se 100 raketa të premten në qytetet izraelite, përfshirë Tel Avivin. Shërbimi i ambulancës i Izraelit tha se nuk kishte raportime për viktima.

Sulmet erdhën pak më shumë se një vit pas një lufte 11-ditore midis Izraelit dhe Hamasit në Maj 2021, e cila vrau të paktën 250 njerëz në Gaza dhe 13 në Izrael dhe la të shkatërruar ekonominë e enklavës së bllokuar.

Klan News

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia