close

Bota

Bota

13 të vrarë e 21 të plagosur nga të shtënat me armë në një shkollë në Rusi

1-144-750×430

Një person i armatosur vrau të hënën 13 persona, në mesin e tyre shtatë fëmijë dhe plagosi 21 të tjerë në një shkollë në Rusinë qendrore.

Autoritetet ruse thanë se të shtënat ndodhën në një shkollë në Izhevsk, një qytet rreth 960 kilometra në lindje të Moskës në rajonin Udmurtia. Të plagosur janë 14 fëmijë dhe 7 të rritur.

Guvernatori i Udmurtias, Aleksander Brechalov, tha në një deklaratë se personi i armatosur ende i paidentifikuar, vrau veten.

Në shkollën e sulmuar mësimet i ndjekin fëmijët midis klasave 1 dhe 11. Shkolla është evakuuar dhe zona përreth saj është rrethuar, tha guvernatori.

Sipas hetuesve, personi i armatosur kishte veshur një bluzë të zezë me “simbole naziste”. Nuk janë bërë të ditura hollësi të tjera rreth autorit apo motiveve të tij.

Izhevski, një qytet me 640.000 banorë, ndodhet në perëndim të maleve Urale në Rusinë qendrore./voa/

read more
Bota

Giorgia Meloni: Fytyra e re e ekstremit të djathtë në Evropë

09850000-0aff-0242-3dcd-08da9fcdf4e7_w1023_r1_s

Derisa Evropa po përgatitet për Qeverinë më djathtiste në Itali që nga Lufta e Dytë Botërore, në Bruksel ka shqetësime se ekonomia e tretë më e madhe e BE-së dhe një nga gjashtë vendet themeluese të bllokut do të tërheqë mbështetjen për gjithçka – nisur nga Rusia deri te përgjegjësia fiskale.

Roma mund të bëhet një forcë e re përçarëse brenda bllokut, sidomos për “çështje të nxehta” si: të drejtat e pakicave dhe migracioni.

Në këtë aspekt, është vështirë të shmanget simbolika historike e ardhjes në pushtet të Giorgia Melonit dhe partisë së saj “Vëllezërit e Italisë” (Fratelli d’Italia apo FDI) vetëm një muaj para 100-vjetorit të “Marshimit në Romë” të diktatorit italian, Benito Mussolini, që rezultoi me një puç të suksesshëm fashist.

Meloni, së voni, është distancuar nga Mussolini, apo “Il Duce”, por ajo dhe shumë kolegë të saj partiakë e kanë lavdëruar atë në të kaluarën.

Partia e saj ka të njëjtën logo që ka përdorur Lëvizja neofashiste Sociale e Italisë (MSI), e cila është ngritur nga hiri i Luftës së Dytë Botërore, dhe ajo nuk ka pasur turp të përdorë sloganin “Zoti, atdheu, familja”, ose variacione të tij, që lidhen me regjimin e Mussolinit.

Është e paqartë nëse kjo ka pasur ndonjë ndikim në suksesin e saj zgjedhor ose jo, por duket se guximi i saj për t’u bërë e vetmja parti që nuk i bashkohet Qeverisë teknokratike të Mario Draghit, e cila ka udhëhequr Italinë që nga fillimi i vitit 2021, ka qenë një goditje taktike.

FdI në zgjedhjet e vitit 2018 ka fituar 4 për qind të votave, ndërsa në zgjedhjet e së dielës 26 për qind.

Aleanca e saj zgjedhore me Partinë Liga të Matteo Salvinit, e cila ka një platformë anti-imigrante dhe populiste, dhe me Partinë Forca Italia të ish-kryeministrit Silvio Berlusconi, e cila i përket qendrës së djathtë, do të ketë një shumicë të rehatshme edhe në Dhomën e Deputetëve, edhe në Senat – gjë që i hap rrugë të bëhet kryeministrja e parë grua e Italisë.

Meloni, megjithatë, duket se ka hequr dorë nga disa prej qëndrimeve të saj më të diskutueshme politike.

Ajo nuk dëshiron më ta nxjerrë Italinë nga Eurozona, është bërë befas adhuruese e madhe e NATO-s dhe ka premtuar se do ta balancojë buxhetin, pasi, më herët, është shprehur kundër mikromenaxhimit të ekonomisë së Italisë nga Brukseli.

Por, ndryshimin më të madh në qëndrim, ndoshta, e ka bërë në lidhje me Rusinë. Si e djathta, ashtu edhe e majta italiane kanë qenë historikisht të buta me Kremlinin – shpesh të zëna ngushtë me turizmin rus dhe kontratat fitimprurëse të gazit.

Meloni nuk ka qenë ndryshe dhe ka kundërshtuar sanksionet e BE-së kundër Kremlinit, pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014. Katër vjet më vonë, ajo ka përshëndetur fitoren e presidentit rus, Vladimir Putin, duke thënë se paraqet “vullnetin e qartë të popullit rus”.

Megjithatë, kohëve të fundit, Meloni ka kritikuar pushtimin rus të Ukrainës, ka mbështetur sanksionet kundër Rusisë dhe madje ka qenë në favor të dërgimit të armëve në Kiev – gjë për të cilën italianët, në përgjithësi, janë të përçarë.

Disa zyrtarë në Bruksel, duke folur në kushte anonimiteti, e kanë mirëpritur ndryshimin e qëndrimit të saj, duke shfaqur besimin se ajo po e bën këtë për të treguar se është partnere e besueshme.

Ata kanë shprehur shqetësim për figura të tjera në partinë e saj dhe, ç’është më e rëndësishmja, për dy partnerët e saj të koalicionit.

Berlusconi, i cili është miqësor ndaj Putinit, ka shkaktuar alarm javën e kaluar, duke thënë se presidenti rus, thjesht, donte të zëvendësonte Qeverinë e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, me “njerëz të mirë” dhe se ai është shtyrë ta bëjë këtë nga populli rus dhe ministrat e tij.

Salvini, partia e të cilit është partnere tjetër e koalicionit, ka “rishqyrtuar” sanksionet e Perëndimit kundër Rusisë dhe është përpjekur të shkojë në Rusi gjatë verës për një “mision paqeje”. Partia e tij ka ende marrëveshje bashkëpunimi me partinë e Putinit, Rusia e Bashkuar.

Sa ndikim do të ketë Meloni? Italia nuk ka gjasa të shkaktojë shumë telashe për çështjet ekonomike.

Roma do të marrë shumën më të madhe nga Fondi i Rimëkëmbjes së BE-së nga pandemia COVID-9: gati 200 miliardë euro.

Edhe pse Meloni është zotuar se do t’i rinegociojë kushtet e fondit të rimëkëmbjes, Komisioni Evropian, i cili administron me para, do t’i lejojë asaj vetëm ndryshime simbolike.

Ndikimi më i madh i Melonit në politikën evropiane ka të ngjarë të jetë në fushat si: migracioni, aborti dhe të drejtat e komunitetit LGBT – të gjitha çështje që ajo i kundërshton fuqishëm.

Nëse zgjidhet kryeministre, ajo do të jetë edhe presidente e Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë (ECR) – një grup politik pan-evropian në Parlamentin Evropian, që përfshin Partinë polake në pushtet për Ligj dhe Drejtësi, si dhe Partinë Demokratike Qytetare të kryeministrit çek, Petr Fiala.

Demokratët e Suedisë, të cilët janë bërë forca më e madhe e krahut të djathtë në këtë vend, pas zgjedhjeve që janë mbajtur këtë muaj, dhe pritet të mbështesin ose të përfshihen në Qeverinë e re suedeze, janë gjithashtu anëtarë në ECR.

Pra, prisni që Roma të jetë mbështetëse më e madhe e Budapestit dhe Varshavës në grindjet e tyre me Brukselin për çdo gjë – nga sundimi i ligjit, liria e medias deri te të drejtat e homoseksualëve.

Së paku për një kohë, Meloni do të jetë fytyra e re e një vale të krahut të djathtë që po përfshin Evropën. Meloni nuk do ta copëtojë Brukselin, por do ta bëjë BE-në një vend më kaotik në kohën kur uniteti është shumë i kërkuar.

read more
Bota

Putin i jep shtetësinë ruse Edward Snowdenit

D1093DDB-4AFE-4F68-8383-3936D479F805_w1023_r1_s

Presidenti rus, Vladimir Putin i ka dhënë të hënën shtetësinë ruse ish-kontraktorit të inteligjencës amerikane, Edward Snowden.

Presidenti rus e ka marrë këtë vendim nëntë vjet pasi Snowden e ka bërë publike mënyrën si kryen vëzhgime Agjencia Kombëtare e Sigurisë (NSA) në Shtetet e Bashkuara.

Snowden, 39-vjeçar, ka ikur nga Shtetet e Bashkuara dhe ka fituar azil në Rusi.

Më 2013, ai pati folur publikisht për operacionet e brendshme dhe ato ndërkombëtare të agjencisë amerikane, njëherësh vendin e tij të punës.

Autoritetet amerikane kanë kërkuar me vite kthimin e tij në Shtetet e Bashkuara, ku përballet me akuzat për spiunim.

Snowden nuk ka reaguar ende, pasi Kremlini ka publikuar listën e 72 individëve që Putin u ka dhënë shtetësinë.

Më 2020, Rusia i ka dhënë Snowdenit lejeqëndrim të përhershëm, duke i hapur rrugën për aplikim për shtetësi.

Putin, ish-shef i spiunëve në Rusi, ka thënë më 2017 se Snowden ka gabuar kur ka publikuar sekretet amerikane, mirëpo nuk është tradhtar.

Vetë Snowden nuk paraqitet shumë para mediave, prej kohës kur ka nisur të jetojë në Rusi.

read more
Bota

Projekti spektakolar, një “unazë” për Burj Khalifa

1-238

Një projekt i mrekullueshëm arkitekturor mund të vihet në jetë në Dubai.

Foto spektakolare të një unaze rreth 3 kilometra, që do të rrethojë të famshmen Burj Khalifa, janë publikuar nga firma arkitekturore ZNera Space.

Kjo unazë do të qëndrojë mbi 5 shtylla gjigante, 500 metra mbi tokë.

Arkitektët kryesorë të ZNera Space, Najmus Chowdry dhe Nils Remess, thonë se aktualisht, financat dhe teknologjia për të bërë të mundur këtë projekt, nuk janë të disponueshme.

“Projekti kërkon që njerëzit të nisin të mendojnë ndryshe për zhvillimin urban”, thonë arkitektët.

read more
Bota

SHBA sanksionon Prokuroren e Shtetit në Bosnje, Diana Kajmakoviq

466b813c-10e7-45b8-8a27-699e49edd355_w1023_r1_s

Departamenti amerikan i Thesarit i ka vënë sanksione Prokurores së Shtetit në Bosnje-Hercegovinë, Diana Kajmakoviq.

“Diana Kajmakoviq është duke cenuar vazhdimisht demokracinë dhe sundimin e ligjit në Bosnje-Hercegovinë”, ka thënë Brian Nelson, nënsekretar për Kundërterrorizëm dhe Inteligjencë Financiare në Departamentin amerikan të Thesarit.

Sipas tij, këto masa konfirmojnë përkushtimin e Shteteve të Bashkuara për stabilitet në Bosnje-Hercegovinë, sepse ato janë vendosur ndaj një personi që ka rëndësi kyçe në lejimin e korrupsionit në këtë shtet.

“Masat e sotme janë vazhdimësi e zbatimit të strategjisë së SHBA-së për të mbajtur përgjegjës individët që kryejnë aktivitete destabilizuese në Ballkanin Perëndimor. Këto masa janë marrë në kohën kur Bosnja po përballet me krizën më serioze politike prej vitit 1995, pasi politikanët, ento-nacionalistët dhe rrjete e tyre, vazhdojnë të dëmtojnë shtetin”, është thënë në deklaratën e Zyrës për Kontrollin e Asteve të Huaja.

Ambasada amerikane në Bosnje Hercegovinë, ka thënë se ka ardhur koha që “Bosnja të pastrojë shtëpinë e vet”.

“Diana Kajmakoviq është shembulli real pse besimi i qytetarëve në aftësinë e Bosnjës për të luftuar korrupsionin endemik, është në nivelin më të ulët. Drejtësia nuk mund të jetë efektive kur disa prej zyrtarëve shpërfaqin abuzimin më të rëndë të sistemit. Nuk ka vend për prokurorë të korruptuar në asnjë sistem të drejtësisë, dhe ne do të vazhdojmë të përdorim mjetet tona për t’i mbajtur ata përgjegjës”, ka thënë Ambasada përmes një postimi në Facebook.

Më 6 qershor të këtij viti, autoritetet amerikane kanë sanksionuar dy zyrtarë tjerë të Bosnjës për shkak të aktiviteteve destabilizuese: ndaj presidentit të Federatës së Bosnje-Hercegovinës, Marinko Çavara dhe ministrit të Shëndetësisë në Republikën Sërpska, Alen Sheraniq.

Zyra për Kontrollin e Aseteve të Huaja në Departamentin e Thesarit pati thënë se Çavara dhe Sheraniq kanë “rrezikuar stabilitetin e rajonit dhe kanë minuar Marrëveshjen e Paqes të Dejtonit dhe proceset demokratike ose institucionet”.

Sanksionet kundër tyre janë zgjerim i sanksioneve që janë vendosur më herët gjatë këtij viti ndaj liderit të serbëve të Bosnjës, Millorad Dodik, i cili ka udhëhequr një fushatë për shkëputje nga institucionet shtetërore, pavarësisht se Perëndimi ka paralajmëruar kundër veprimeve të tilla.

Dodik është anëtari serb i presidencës trepalëshe të Bosnjës.

Republika Sërpska së bashku me Federatën Myslimane-Kroate janë dy entitetet që përbëjnë Bosnje e Hercegovinën.

Organizimi i tillë është bërë me të ashtuquajturën Marrëveshje të Dejtonit, e cila i ka dhënë fund luftës në Bosnje, në vitet 1990.

read more
Bota

Hill kërkon shpjegime nga Serbia për marrëveshjen me Rusinë

040a0000-0aff-0242-7547-08da222aefa6_w1023_r1_s

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se pret shpjegime nga Serbia se çfarë përmban dokumenti i bashkëpunimit që ka nënshkruar me Rusinë gjatë punimeve të Kombeve të Bashkuara javën e kaluar.

Gjatë një konference për media në hapjen e një forumi rajonal për qeverisje të mirë, Hill tha se “nuk është plotësisht e qartë” se çfarë përmban dokumenti, por se “në këtë moment askush nuk do të duhej të nënshkruante diçka me Rusinë”.

“Edhe ashtu askush nuk është duke nënshkruar diçka me Rusinë. E kemi të vështirë ta kuptojmë, por presim shpjegim”, tha Hill.

Ai shtoi se SHBA-ja mbështet Serbinë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian dhe po ashtu mbështet heqjen dorë nga varësia e saj energjetike ndaj Rusisë “që bazohet në shantazh”, por kjo ndihmë do të jetë aq sa kërkon Serbia.

Ambasadori amerikan tha se SHBA-ja do që të dëgjojë se çfarë dëshiron Serbia me nënshkrimin e një marrëveshjeje me një shtet që “brutalisht sulmoi fqinjin e tij” dhe po kërcënon që të përdorë armë bërthamore.

Ministrat e Jashtëm të Serbisë dhe Rusisë, Nikolla Sellakoviq, dhe Sergei Lavrov, më 23 shtator nënshkruan në Nju Jork Planin e Konsultimeve mes dy ministrive për dy vjetët e ardhshme.

Sipas Serbisë, kjo marrëveshje u nënshkrua në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Ndërkaq, ambasadori i BE-së në Serbi, Emanuel Jofre, tha se Serbia nënshkroi një dokument bashkëpunimi me Rusinë, në kohën kur Moska po vazhdon pushtimin e Ukrainës.

Jofre tha se BE-ja pret “që Serbia të qëndrojë në mbrojtje të vlerave evropiane dhe të drejtës ndërkombëtare”.

“Me nënshkrimin e marrëveshjes për bashkëpunim me Rusinë, Serbia dërgoi një mesazh krejtësisht të kundërt, pavarësisht se deklaroi se nuk do të njihte rezultatet e referendumeve të rreme që Rusia po zhvillon në territorin e pushtuar të Ukrainës”, tha ai.

Çfarë tha Serbia për marrëveshjen?
Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikolla Sellakoviq, tha se Plani i Konsultimeve me Ministrinë e Punëve të Jashtme të Rusisë “është nënshkruar që nga viti 1996, çdo dy vjet”, duke theksuar se bëhet fjalë për “çështje teknike siç janë marrëdhëniet dypalëshe dhe aktivitetet shumëpalëshe”.

Ky është dokumenti i parë diplomatik që Serbia dhe Rusia kanë nëshkruar që nga 24 shkurti, kur nisi pushtimi rus në Ukrainë.

Pavarësisht se Serbia ka votuar disa rezoluta të OKB-së që dënojnë pushtimin rus të Ukrainës – që ka nisur më 24 shkurt – Serbia refuzon thirrjet që të vendosë sanksione ndaj Rusisë dhe të harmonizojë politikën e jashtme me BE-në.

read more
Bota

Ndërroi jetë Jusuf Al-Kardavi, themelues i Unionit Botëror të Dijetarëve Myslimanë

434706

Dijetari mysliman me ndikim Sheiku Jusuf al-Karadavi sot ndërroi jetë në moshën 97-vjeçare, lajmi u bë i ditur nga llogaria e tij zyrtare në Twitter.

Unioni Botëror i Dijetarëve Myslimanë (IUMS) me bazë në Doha konfirmoi gjithashtu vdekjen e studiuesit në një deklaratë në faqen e saj të internetit.

“Jusuf al-Karadavi, themeluesi i Unionit Botëror të Dijetarëve Myslimanë, i cili jetën e tij ia kushtoi shpjegimit të udhëzimeve Islame, ka ndërruar jetë”, thuhet në njoftim.

Jusuf al-Karadavi lindi në shtator të vitit 1926 në Egjipt. Shkollimin universitar e kreu në Al-Azhar.

Ai ishte kreu i Unionit Botëror të Dijetarëve Myslimanë që nga themelimi i tij në 2004 deri në 2018.

Al-Karadavi jetoi në Katar për vite me radhë.

read more
Bota

Të shtëna vdekjeprurëse në një shkollë në Rusi

09850000-0aff-0242-4235-08da9ae3cc12_w1023_r1_s

Të paktën 13 persona janë vrarë, pasi një sulmues ka hapur zjarr në një shkollë në Rusi.

Në mesin e viktimave janë shtatë fëmijë, thanë autoritetet, teksa dhjetëra të tjerë janë plagosur.

Të shtënat kanë ndodhur në qytetin Izhevsk, në Rusinë qendrore, teksa Ministria e Brendshme ruse tha se edhe 20 persona, përfshirë edhe fëmijë, janë plagosur.

Dy mësues dhe dy roje sigurie janë në mesin e të vrarëve, thanë zyrtarët rusë. Stafi dhe nxënësit janë evakuuar nga ndërtesa e shkollës.

Veturat e ndihmës së shpejtë dhe shërbimet e sigurisë janë parë në vendin e ngjarjes.

Të shtënat raportohet se kanë ndodhur në shkollën me numër 88, ku mësojnë pothuajse 1.000 nxënës dhe punojnë 80 mësimdhënës.

Sulmuesi raportohet se ka vrarë veten dhe motivi i të shtënave është ende i paqartë.

Një ligjvënës lokal tha se sulmuesi ishte i armatosur me dy pistoleta. Agjencia shtetërore e lajmeve, TASS, citoi hetuesit të kenë thënë se sulmuesi kishte veshur një bluzë me simbole naziste.

Ndërkaq, mediat ruse kanë publikuar online disa video ku shfaqen njerëzit duke ikur me panik nga vendi i ngjarjes.

Po ashtu, ka disa pamje ku shfaqet gjak dhe vrima plumbash në objektin e shkollës dhe fëmijët e fshehur poshtë bankave të tyre.

Shkolla ku ndodhën të shtënat gjendet në qytetin Izhevsk, me popullsi prej 650.000 banorësh. Kjo shkollë gjendet shumë pranë ndërtesave qeveritare./REL

read more
Bota

Udhëheqësja e ekstremit të djathtë, Giorgia Meloni shpall fitoren në Itali

126845724_0f03845793c7e00ea414a920e56db5dce5a1e160

Pritet të jetë kryeministrja e parë femër në vend

Udhëheqësja e ekstremit të djathtë në Itali, Giorgia Meloni ka shpallur fitoren në zgjedhjet e Italisë dhe pritet që shumë shpejt të shpallet kryeministrja e parë femër në vend. Meloni pritet që të formojë qeverinë më të djathtë të Italisë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Pas zgjedhjeve, Meloni tha se partia e saj “Vëllezërit e Italisë” do të qeveriste për të gjithë dhe nuk do të tradhtonte besimin e njerëzve.

“Italianët kanë dhënë një mesazh të qartë në favor të një qeverie të krahut të djathtë të udhëhequr nga “Vëllezërit e Italisë”, u tha ajo gazetarëve në Romë, teksa mbante një tabelë në duar ku shkruhet “Faleminderit Itali”.

Ajo parashikohet të fitojë deri në 26 % të votave, bazuar në rezultatet e para.

Aleanca e krahut të djathtë të Melonit, e cila po ashtu përfshin qendrën e djathtët të ish-Kryeministrit të Italisë Silvio Berlusconi “Forca Italia”, tani duhet të ketë kontrollin e Senatit dhe Dhomës së Deputetëve.

Vendimi se kush do të bëhet lideri i ardhshëm i Italisë i takon presidentit Sergio Mattarella dhe kjo do të marrë pak kohë./tvklan.al

read more
Bota

Koreja e Veriut lëshon një tjetër raketë balistike

raketa

Përpara stërvitjeve të planifikuara ushtarake nga forcat koreano-jugore dhe ato amerikane,  Koreja e Veriut vijon të provokojë sërish. Ushtria fqinje e Koresë së Jugut bën me dije se Peniani testoi një tjetër raketë balistike e cila u lëshua në drejtim të detit të Japonisë.

“Lëshimi i një rakete balistike nga Koreja e Veriut është një akt provokimi i rëndë që kërcënon paqen dhe sigurinë e gadishullit korean dhe komunitetit ndërkombëtar”, tha në një deklaratë shefi i përbashkët i shtabit të Koresë së Jugut.

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Koresë së Jugut mbajti një takim urgjent për të diskutuar masat që do të merrnin dhe dënoi lëshimin e raketës  si një shkelje të dukshme të rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Mësohet se raketa ka ndjekur një trajektore të parregullt dhe nuk ka cënuar territorin e Japonisë.Gjithashtu nuk janë raportuar  probleme me transportin detar apo ajror.

Klan News

read more
1 2 3 538
Page 1 of 538