close
Sport

Elon Musk thotë se po e blenë Manchester Unitedin!

musk (1)

Miliarderi i Tesla-s, Elon Musk elektrizoi shkurtimisht debatin për të ardhmen e Manchester United duke pretenduar në Twitter se ai ishte duke blerë klubin e “Djajve të Kuq’ që është duke hasur në vështirësi në nisje të sezonit të ri në Premier League.

Musk ka një histori të të qenit jokonvencional dhe të bërjes së postimeve të papërfillshme, dhe nuk ishte menjëherë e qartë nëse ai kishte në plan të realizojë një marrëveshje për të siguruar klubin anglez.

“Po e blej Manchester Unitedin, jeni të mirëpritur”, ka shkruar Musk në një postim në Twitter. Gjiganti anglez kontrollohet nga familja amerikane Glazer. As familja dhe as Musk nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment.

The Daily Mirror raportoi vitin e kaluar se Glazers ishin të përgatitur për të shitur klubin, por vetëm nëse atyre u ofroheshin më shumë se 4 miliardë euro.

Musk aktualisht po përpiqet të dalë nga një marrëveshje prej 44 miliardë eurosh për të blerë kompaninë e mediave sociale, e cila e ka çuar atë në gjykatë.

Manchester United është një nga klubet e futbollit më të përkrahur në botë. Ata kanë qenë kampionë të Anglisë rekord 20 herë dhe kanë fituar tre herë Kupën e Evropës, kompeticionin më prestigjioz të klubeve në lojën evropiane.

Pakënaqësia mes tifozëve për mungesën e ambicies së perceptuar të Glazers për të sjellë lojtarët kryesorë u intensifikua pasi klubi përfundoi i gjashti në Ligën Premier angleze sezonin e kaluar, ndërsa rivalët e kryqëzuar, Manchester City fituan një titull të dytë radhazi.

Klubi i futbollit kishte një kapitalizim tregu prej 2.8 miliardë eurosh, që nga mbyllja e tregut të aksioneve të martën.

Tifozët e Manchester United viteve të fundit kanë protestuar kundër Glazers, të cilët e blenë klubin për afro një milion euro në vitin 2005, për shkak të vështirësive të skuadrës në fushë.

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia