Euro 2024: Barazim në Shkup, Maqedonia e Veriut – Anglia 1:1

Me ndeshjet e raundit të tetëdhe dhe të fundit eliminatore në grupin C, rezultati përfundimtar mes Maqedonisë së Veriut dhe Anglisբ pas 90 minutave lojë mbeti

Dy ekipet që siguruan kualifikim në Euro 2024 nga Grupi C, janë Anglia që grumbulloi 20 pikë dhe Italia me 14 pikë.

Ndeshja mes dy skuadrave filloi me matjen e forcave, ndërsa ekipet tentonin të rezikojnë portën me kundërsulme të cilat rezultuan të pa sukseshme . Në minutѱn e 41-të pas konsultimin me VAR-in, refereri Glova tregoi në pikën e bardhë për përfaqësuesen tonë. Kapiteni Enis Bardhi mori guximin për të gjuajtur penaltinë, por portieri Pickford ndali goditjen e tij por topi i dëbuar serish erdhi te Bardhi i cili kësaj radhe ishte i saktë për epersinë e RMV-s 1-0. Me këtë rezultat përfundoi pjesa e parë.

Maqedonia e Veriut kaloi në epërsi në minutën e 41-të me golin që e shënoi kapiteni Enis Bardhi. Së pari kapiteni ynë gjuajti penalti të cilën Pickford e mbrojti por topin e dëbuar serisht erdhi te Bardhi i cili kësaj radhe nuk gaboi 1-0 pë Maqedonisë .

Pjesa e dytë nisi me një gol të Grealish për Anglinë, pas konsultimit me WAR-n goli u anulua . Në minutë e 59 trajneri Southgate në lojë inkuadriu Harri Kane në vend të Fpoden, pas sa hyri i cili arriti të barazon rezultatin në 1-1.

Pas përfundimit të garave në Grupin C, Anglia grumbulloi 20 pikë, Italia dhe Ukraina nga 14 pikë, RMV-ja 8 dhe Malta 0 pikë

Golashënues: Enis Bardhi 30’ për RMV-n

Harry Kane 59’ për Anglinë

Stadiumi: Arena “Todor Proeski” – Shkup

Refer: Filip Glova – Slovakli

Publiku: 30.000

Maqedonia e Veriut: Dimitrievski, Serafimov, Musliu, Elmas, Alioski, Miovski (Milan Ristovski), Bardhi, Dimovski (Ashkovski), Manev, Alimi (Kostadinov), Atanasov (Elezi)

Seleksionues: Bllagoja Milevski

Anglia: Pickford, Walker, Lewis, Rice, Guehi, Maguire, Saka, Foden (Hartry Kane), Watkins, Alexsander Arnold (Philips ), Grealish (Rashford).

Seleksionues: Gareth Southgate

Lexo gjithashtu
Total
0
Share