‘Udhëtimi më i gjatë me autobus në botë’ – Do t’i duhet 56 ditë për të përshkruar Europën!

Kompania indiane e ekspeditës Adventures Overland është gati të nisë atë që cilësohet si “udhëtimi më i gjatë me autobus në botë”.

Për shkak të nisjes në gusht, udhëtimi 56-ditor, i cili është i disponueshëm për deri në 30 pasagjerë, do të përfshijë 22 vende, duke çuar udhëtarët nga qyteti më i madh i Turqisë, përmes Ballkanit, Europës Lindore, Skandinavisë dhe Europës Perëndimore, në kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar.

Një kalim traget në Gjirin e Finlandës, një vizitë në Kepin e Veriut (ose Nordkapp), pika më veriore në Europën kontinentale dhe një lundrim përgjatë fiordeve norvegjeze janë renditur ndër pikat kryesore të udhëtimit 12,000 kilometra. E gjithë paketa, e cila do t’i kushtojë udhëtarëve 24,300 dollarë, përfshin një mëngjes të përditshëm, së bashku me 30 dreka dhe darka, si dhe të gjitha qëndrimet në hotel.

Ndërsa udhëtimi me autobus për dy muaj mund të mos tingëllojë shumë tërheqës për disa, automjeti përshkruhet si “një autobus i veçantë luksoz i krijuar për udhëtime të rehatshme në distanca të gjata”. Ata që janë në bord do të jenë në gjendje të pushojnë në sedilje të rregullueshme “me hapësirë të mjaftueshme për këmbët” dhe të përfitojnë nga portat AUX dhe USB, një tabaka e palosshme dhe mbajtëse për shishe dhe filxhanë. Çdo pasagjer lejohet të sjellë me vete dy “valixhet e madhësisë së plotë”.

Autobusi për në Londër është krijuar si një alternativë ndaj rrugës vjetore të Adventures Overland’s Road to Londra, pjesërisht i frymëzuar nga autobusët Hippie Trail që përshkuan botën gjatë viteve 1950 dhe 1960, e cila ishte caktuar të fillonte në 2021. Megjithatë, rruga, e cila mbulonte destinacione të tilla si Mianmari, Kina dhe Rusia, aktualisht e mbyllur për vizitorët ndërkombëtarë, nuk ishte në gjendje të nisej siç pritej.

Adventures Overland u themelua nga sipërmarrësit Tushar Agarwal dhe Sanjay Madan në vitin 2012, të cilët vazhduan të organizojnë ekspedita të ndryshme nga India në Londër, në të cilat udhëtarët sjellin makinat e tyre dhe udhëtojnë në një kolonë, si dhe udhëtime nëpër Islandë dhe Rusi përpara se të prezantojnë udhëtimin e tyre të parë me autobus ndër-kontinental.

Sipas rekordeve botërore të Guinness, linja më e gjatë e autobusit në botë shkon për 6200 kilometra, duke lidhur Limën e Perusë me Rio de Zhaneiron në Brazil. Vitin e kaluar, kompania zvicerane hekurudhore Rhaetian Railway vendosi rekordin për trenin më të gjatë në botë me lëshimin e një treni 1.9 kilometra të gjatë me 100 autobusë që udhëton përgjatë shinës Albula/Bernina nga Preda në Berguen.

Autobusi për në Londër është planifikuar të niset nga Stambolli më 7 gusht dhe të mbërrijë në Londër më 1 tetor.

/ SCAN

Lexo gjithashtu
Total
0
Share